Noc Bibliotek 2020 w warszawskich bibliotekach publicznych

Szósta edycja Nocy Bibliotek odbędzie się w sobotę 10 października 2020 r. pod hasłem “Klimat na czytanie”.  W ostatnich latach biblioteki na nowo zdefiniowały swoją rolę. W społecznościach lokalnych stały się ważnymi punktami na mapie – centrami kultury i edukacji. Pandemia COVID-19 sprawiła, że biblioteki musiały odnaleźć się w nowej sytuacji. Metodą prób i błędów oraz wzajemnych inspiracji zaanektowały rzeczywistość cyfrową i z dnia na dzień poszerzały swoją ofertę kulturalną online. Motyw przewodni tegorocznej edycji podkreśla, że właśnie teraz, kiedy mamy ograniczone możliwości uczestniczenia w wielu formach kultury i życia społecznego, jest doskonały czas na czytanie i na bycie z książką.

Na czytelników w stolicy czeka wiele atrakcji w wybranych dzielnicach – czytanie online, spotkania autorskie, wystawy, bajkoterapia, zajęcia plastyczne, przedstawienia teatralne, filmy, prezentacje działań animacyjnych, warsztaty, gry, zabawy i konkursy. Ze względu na sytuację epidemiologiczną tegoroczna edycja realizowana jest zarówno w przestrzeni realnej, jak i wirtualnej.

Uroczysta inauguracja Nocy Bibliotek 2020 odbędzie się na scenie w Multimedialnej Bibliotece dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI w Dzielnicy Mokotów z udziałem pisarzy i artystów. Na scenie i na ekranie zobaczymy m.in.: Artura Barcisia, Igora Brejdyganta, Edytę Jungowską, Grzegorza Kasdepke, Emilia Kieresia, Zygmunta Miłoszewskiego, Teresę Lipowską, Agnieszkę Przepiórską, Zofię Stanecką, Dorotę Sumińską. Inaugurację poprowadzą Katarzyna Stoparczyk i Maciej Orłoś. Na finał czeka nas koncert kołysanek z wierszami polskich poetek: Słuchaj Uchem – w składzie Janusz, Kaja, Hania i Staś Prusinowscy. Inaugurację Nocy Bibliotek będzie można oglądać tutaj:

Każda mieszkanka i każdy mieszkaniec Warszawy znajdzie coś ciekawego dla siebie. Poniżej prezentujemy listę bibliotek publicznych  m.st. Warszawy biorących udział w tegorocznej Nocy Bibliotek:

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Bemowo m.st. Warszawy

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Białołęka m.st. Warszawy

Biblioteka Publiczna im. Z. Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy

Biblioteka Publiczna im. Księdza J. Twardowskiego w Dzielnicy Praga Północ m.st. Warszawy

Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

Biblioteka Publiczna im. Jana Pawła II w Dzielnicy Rembertów m.st. Warszawy

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy