Nominacje do Nagrody Literackiej m.st. Warszawy

W Światowy Dzień Książki w księgarnio-kawiarni Wrzenie Świata ogłoszono nominacje do 12. Nagrody Literackiej m.st. Warszawy. Równolegle, w ośmiu miejscach w Warszawie, m.in. przy metrze Ratusz Arsenał czy Warszawa Wileńska oraz przed bramą Uniwersytetu Warszawskiego, rozdawana była jednodniówka – gazeta nawiązująca stylistyką do czasów międzywojennej Warszawy. Znalazły się w niej informacje o nominowanych książkach i autorach oraz mapa warszawskich bibliotek, w których będzie można wkrótce znaleźć wyróżnione tytuły.

Po raz pierwszy w Polsce nominacje ogłosili również najpopularniejsi bookstagramerzy za pomocą InstaStories.

fot. m.st. Warszawa

Do tegorocznej edycji nagrody przysłano rekordową ilość 3800 zgłoszeń. Siedmioosobowe jury pod przewodnictwem Janusza Drzewuckiego przyznało 3 nominacje w następujących kategoriach: proza, poezja, literatura dla dzieci i młodzieży oraz książka varsavianistyczna. Szczególnym wyróżnieniem jest tytuł Warszawskiego Twórcy. We wcześniejszych latach wśród laureatów znaleźli się m.in.: Tadeusz Konwicki, Janusz Głowacki, Joanna Kulmowa, Eustachy Rylski, Hanna Krall  i Ernest Bryll. Kandydatów do nagrody zgłaszają wydawcy, księgarze, bibliotekarze oraz czytelnicy.

Nominowani w kategorii proza:

• Wiesław Myśliwski – “Ucho igielne” (Wydawnictwo Znak)
  • Zyta Rudzka – “Krótka wymiana ognia” (Wydawnictwo W.A.B.)
  • Krzysztof Varga – “Sonnenberg” (Wydawnictwo Czarne)

Nominowani w kategorii poezja:

• Krystyna Dąbrowska – “Ścieżki dźwiękowe” (Wydawnictwo a5)
  • Jadwiga Malina – “Czarna załoga” (Stowarzyszenie Pisarzy Polskich)
  • Ewa Sonnenberg – “Schizofrenia & Company” (Wydawnictwo Warstwy)

Nominowani w kategorii literatura dziecięca – tekst i ilustracje:

• Justyna Bednarek, il. Daniel de Latour – “Babcocha” (Wydawnictwo Poradnia K)
  • Małgorzata Ruszkowska, il. Marta Ruszkowska – “Warszawiacy” (Wydawnictwo Dwie Siostry)
  • Cezary Harasimowicz, il. Marta Kurczewska – “Mirabelka” (Wydawnictwo Zielona Sowa)

Nominowani w kategorii edycja warszawska:

• Piotr Kubkowski – “Sprężyści. Kulturowa historia warszawskich cyklistów na przełomie XIX i XX wieku” (Narodowe Centrum Kultury)
  • Andrzej Skalimowski – “Sigalin. Towarzysz odbudowy” (Wydawnictwo Czarne)
  • Andrzej Żor – “Dom. Historia przytułku św. Franciszka Salezego” (Towarzystwo Przytułku św. Franciszka Salezego w Warszawie)

Laureatów poznamy 9 czerwca podczas uroczystej gali w Nowym Teatrze. Organizatorem Nagrody jest Miasto Stołeczne Warszawa.