Otwarcie Wypożyczalni w Bibliotece na Koszykowej

Szanowni Państwo,

Informujemy, że Wypożyczalnia Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy – Biblioteki Głównej Województwa Mazowieckiego wznowiła swoją działalność z dniem 12 maja 2020 roku (od godz. 13.00).

W trosce o bezpieczeństwo czytelników i personelu Biblioteki, zostaną wprowadzone następujące zasady w funkcjonowaniu naszej placówki w trakcie epidemii COVID-19:

Wypożyczalnia jest czynna w zmienionych godzinach:

• Od poniedziałku do piątku w godz. 13:00 – 19:00
  • W soboty i niedziele Wypożyczalnia jest nieczynna

Zmiany dotyczące zwrotów i wypożyczeń:

• Zwrócone książki odkładane są na 5-dniową kwarantannę, po której wracają do księgozbioru
  • Wypożyczamy zbiory tylko na zewnątrz, do domu. Zawieszone jest korzystanie ze zbiorów bibliotecznych na miejscu, w tym korzystanie ze zbiorów w wolnym dostępie do półek
  • Rekomendujemy składanie zamówień online – poprzez konto internetowe. Użytkownik będzie mógł odebrać książki jedynie w Wypożyczalni,
    w ciągu trzech dni od momentu złożenia zamówienia. Seniorzy mogą zamawiać książki na miejscu, z pomocą bibliotekarza
  • Dla użytkowników, którzy będą zamawiać książki w Bibliotece wydzielamy jeden komputer
  • Udostępniamy zbiory Wypożyczalni oraz zbiory z Czytelni Głównej oznaczone sygnaturą z literą [w]. Można wypożyczyć: 3 książki z Wypożyczalni, 5 pozycji z Czytelni im. Kierbedziów z [w], 5 płyt CD, 2 pozycje z Czytelni Sztuki z [w].
  • Wybrane pozycje z Czytelni im. Kierbedziów nieoznaczone sygnaturą z literą [w] będą wypożyczane jedynie po uprzedniej konsultacji z pracownikiem Biblioteki. Prosimy wysyłać zapytania na adres informatorium@koszykowa.pl. O wypożyczeniu pozycji decyduje bibliotekarz.
  • Wypożyczalnia w Oddziale im. Haliny Rudnickiej przyjmuje zamówienia wyłącznie na książki oznaczone sygnaturami RW RWD. Szczegółowe informacje dotyczące funkcjonowania OHR znajdują się tutaj.
  • Książki wypożyczamy na okres 30 dni. Istnieje możliwość przedłużenia terminu zwrotu książki o kolejne 30 dni. Przedłużenia można dokonać tylko raz.
  • Termin zwrotu książek jest widoczny na koncie czytelnika (po zalogowaniu). Jest uzależniony od daty wypożyczenia i przesunięcia terminu przez Bibliotekę z racji zamknięcia.
  • Zawiesza się wypożyczanie książek oznaczonych sygnaturą AC
  • Czynna będzie Wypożyczalnia Międzybiblioteczna, zamówienia online dla bibliotek. Nie będziemy sprowadzać książek dla czytelników indywidualnych z uwagi na zamknięte czytelnie.
  • Osoby, które będą po raz pierwszy w Bibliotece z zamiarem zapisu i wypożyczenia książek, powinny wcześniej zapoznać się z regulaminem Wypożyczalni (na naszej stronie internetowej), a przy wypożyczeniu książek wpłacić jednorazową kaucję w wysokości: 40,00 złotych lub 20 złotych (emeryci i renciści). Przy szczególnie cennych książkach wymagana jest kaucja specjalna w wysokości 50 lub 100 złotych, widoczna przy zamawianiu książek (przyjmujemy tylko gotówkę).
  • Kody do Legimi wydajemy przez pocztę e-mailową wyłącznie zarejestrowanym czytelnikom Biblioteki

Szczególne środki ostrożności dla użytkowników:

• Wyznaczamy strefy zapewniające zachowanie odpowiednich odległości między użytkownikami Biblioteki
  • Limit osób przebywających w Wypożyczalni: 1 osoba
  • W Bibliotece obowiązuje noszenie masek ochronnych. Użytkownik bez maski nie zostanie obsłużony
  • Użytkowników Biblioteki obowiązuje dezynfekcja dłoni. Przy wejściu do Biblioteki i w Wypożyczalni dostępne są dozowniki z płynem dezynfekującym
  • Czas przebywania w Bibliotece jest skrócony na okres niezbędny do wypożyczenia lub zwrotu książek
  • Inne przestrzenie Biblioteki są wyłączone z użytkowania (wszystkie Czytelnie poza Czytelnią im. St. Kirebedziów, pokój pracy grupowej)
  • Ostatni użytkownik może wejść do Biblioteki 15 minut przed zamknięciem/dezynfekcją Biblioteki
  • Użytkownik nie stosujący się do powyższych wytycznych może być czasowo lub na stałe pozbawiony prawa do korzystania ze zbiorów Biblioteki
  • Zawieszona jest oferta kulturalno-oświatowa Biblioteki

Powyższe procedury funkcjonują na podstawie:

• Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 02.05.2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii
  • Wytycznych dla funkcjonowania bibliotek w trakcie epidemii COVID-19 w Polsce. Ministerstwo Rozwoju w konsultacji z GIS, 28.04.2020 r.
  • Rekomendacji Biblioteki Narodowej dla bibliotek po zniesieniu zakazu prowadzenia działalności bibliotecznej

Prosimy o cierpliwość i zrozumienie. Wszystkie wymienione działania wdrażamy w trosce o Państwa zdrowie i bezpieczeństwo. Otwarcie Wypożyczalni Biblioteki jest pierwszym krokiem na drodze do pełnego uruchomienia całej Biblioteki. Kolejne kroki będą uzależnione od sytuacji epidemicznej w kraju oraz od przebiegu wypożyczeń w Bibliotece.