Plebiscyt Lokomotywa – zagłosuj na książki!

Lokomotywa – czwarta edycja

PLEBISCYT LOKOMOTYWA — KSIĄŻKA DLA NIEDOROSŁYCH 4. edycja

Plebiscyt Lokomotywa – książka dla niedorosłych to coroczna, organizowana od 2018 roku, inicjatywa blogerów piszących o książkach dla dzieci i młodzieży. W tym roku po raz czwarty odbędzie się głosowanie na 60 tytułów pochodzących z ponad 30 polskich wydawnictw.
Nominacje w 6 kategoriach (tekst, fakt, obraz, komiks, przekład, od A do Z) przygotowali autorzy blogów, którzy od lat szerzą czytelnictwo książek dziecięcych i młodzieżowych (Co czytam Konstantemu i Matyldzie, Dżin z tomikiem, Maki w Giverny, Mała czcionka, Mała Ka f ka, Mały pokój z książkami, O tym, że, Poczytaj dziecku, Synkowe czytanie, W Nieparyżu, Dodruk poproszę i Zabawkator).
Czytelnicy mogą głosować przez dwa tygodnie, od 18 do 31 stycznia, poprzez formularz na stronie www.plebiscytlokomotywa.pl.

Wnosimy do zespołu różne jakości, bo z książkami dziecięcymi mamy kontakt na rozmaite sposoby: współtworzymy je, promujemy czytelnictwo w instytucjach kultury i prywatnych inicjatywach, oceniamy jako rodzice. Staramy się równoważyć zachwyt krytycyzmem. Wierzymy w moc książki dobrze napisanej, pięknie zilustrowanej, świetnie przetłumaczonej, starannie zredagowanej i w moc sprawczą mądrych wydawców – tak o inicjatywie pisze jedna z jej współorganizatorek. 

Dziesięcioro nominujących blogerów tworzy pulę sześćdziesięciu książek wydanych w ostatnim roku (od 1 grudnia roku poprzedniego do końca listopada 2021). Wybrane przez blogerów plebiscytowe nominacje to zapis ich fascynacji i zachwytów mijającego roku. Internauci wybierają książki w ramach kategorii: tekst, obraz, fakt, komis, przekład i od A do Z.

Kategorią szczególną, można powiedzieć – totalną, jest Od A do Z, bo tutaj oceniana jest książka jako całość – nie tylko treść przekazana słowami i obrazem, ale także to, w jaki sposób została ona dopracowana od pierwszej do ostatniej strony. Mieści się tu też praca redaktorów, korektorów, a także drukarzy, czyli wszystkich, którzy nad nią pracowali.

Nominacje ogłoszone zostaną 18 stycznia i do końca miesiąca trwać będzie głosowanie, które wyłoni nagrodzone książek. Jednak wszystkie nominowane tytuły są znakomite i warte poznania. Wartością Plebiscytu jest popularyzowanie dobrej książki dla odbiorców niedorosłych.

Patroni:
Stowarzyszenie Przyjaciół Książki dla Młodych Polska Sekcja IBBY, Kwartalnik Ryms, Fika, Multimedialna Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr XXXI.

Plakat z tekstem: PLEBISCYT LOKOMOTYWA książka dla niedorosłych. Po prawej stronie obrazek małej lokomotywy. Pod spodem tekst: blogerzy nominują czytelnicy głosują, 6 kategorii 60 tytułów 14 dni na głosowanie.