Audubon. Na skrzydłach świata

Audubon. Na skrzydłach świata

Fabien Grolleau, Jérémie Royer, tłumaczenie - Olga Mysłowska

WydawcaMarginesy
Miejsce wydaniaWarszawa
Rok wydania2019
EAN (ISBN)9788366140738
Opis w Katalogu Centralnym
Na początku XIX wieku John James Audubon wyruszył na niezwykłą ornitologiczną wyprawę. Mając tylko przyrządy malarskie, asystenta, pistolet i wielkie marzenie, postanowił poznać i namalować wszystkie ptaki Ameryki. Nic nie mogło mu stanąć ma drodze – ani potworne sztormy, ani dzikie bestie i niebezpieczni ludzie, nawet jego własna rodzina.
 
Owocem tej szalonej eskapady był album, który został uznany za jedno z arcydzieł historii naturalnej oraz sztuki. Znalazło się w nim 435 akwareli przedstawiających ptaki Ameryki Północnej. Zachowało się w dobrym stanie jedynie kilka egzemplarzy tej olbrzymiej księgi – o wymiarach 99 na 65 cm – a jeden z nich osiągnął na aukcji w 2010 roku cenę 8,6 miliona euro, co do dziś jest najwyższą kwotą, jaką zapłacono za drukowaną książkę.
 
“Audubon. Na skrzydłach świata”, powieść graficzna Fabiena Grolleau i Jeremie Royera, oparta na zapiskach samego Audubona, nie tylko oddaje ducha niezbadanej i dzikiej Ameryki, lecz także pokazuje drogę owładniętego pasją człowieka, który stał się jednym z największych badaczy natury w historii. Jego dzieło przetrwało, ale on zapłacił wysoką cenę za jego powstanie.