Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe

Bielmo. Niezwykły przypadek Edgara Allana Poe

Louis Bayard

WydawcaZysk i S-ka
Miejsce wydaniaPoznań
Rok wydania2023
EAN (ISBN)9788382027310
Opis w Katalogu Centralnym

Ta niezwykła książka skierowana jest do wszystkich miłośników Edgara Allana Poe i nietuzinkowych kryminałów. Oto bowiem autor – literat amerykański – tworzy niezwykłą i potencjalnie prawdziwą historię nawiązującą do czasów, w których Poe przebywał w akademii West Point. Klasyk kryminałów był wówczas kadetem i jego styczność z literaturą sprowadzała się do pierwszych prób poetyckich.

Tymczasem przypadkowe niemal uczestnictwo w dochodzeniu związanym z morderstwem rozwija w młodym człowieku całkiem nowe zainteresowania. Dzieje się tak między innymi dzięki jego ciekawej i niejednoznacznej relacji z pewnym emerytowanym śledczym. Sprawa kryminalna miesza się tu z analizą przyjaźni, samoedukacją, a nawet moralnymi rozważaniami o zemście. A to wszystko utrzymane w atmosferze niezwykle przypominającej najlepsze dzieła Poego.

Książka jest nierówna z nieco rozwleczoną chwilami akcją, jednak w ujęciu całościowym nawet te nieco drażniące retardacje okazują się ważne i potrzebne. Co więcej – mimo świetnej ekranizacji “Netflixa”, dzieło książkowe nadal jest ciekawszą i lepszą propozycją dla miłośników Poego.