Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem

Choroba idzie ze mną. O psychiatrii poza szpitalem

Anna Kiedrzynek

WydawcaWydawnictwo Poznańskie
Miejsce wydaniaPoznań
Rok wydania2023
EAN (ISBN)9788367727525
Opis w Katalogu Centralnym

Autorka prezentowanego reportażu wychodzi z założenia, że chociaż różnego rodzaju zaburzenia i choroby psychiczne występują w społeczeństwie coraz częściej, to wciąż pozostają tematem tabu. Celem książki jest zatem przybliżenie problemu, pokazanie jego wielowymiarowości. Spoiwem rozważań są historie konkretnych bohaterów, którzy od lat borykają się z różnego rodzaju problemami natury psychicznej. 

Ciekawe jest w tym kontekście podejście autorki, która koncentruje się w głównej mierze na procesie pozaszpitalnego leczenia zaburzeń. Jest to temat rzadko omawiany poza literaturą fachową. Okazuje się jednak, że jest on nie tyle ważny, ile wręcz palący, gdyż psychiatryczna opieka poza szpitalami w Polsce niemal nie istnieje. 

Społeczny wymiar prezentowanego reportażu, wzmacniany opisami codzienności bohaterów, prezentowany jest na tle rozważań o charakterze medycznym, dzięki czemu książka ta może zainteresować szerokie grono czytelników. Warto przy tym podkreślić, że jest ona świetnie napisana i przemyślana. Omawiany reportaż jest bez wątpienia udanym debiutem literackim nagradzanej dziennikarki.