Coraz mniej światła

Coraz mniej światła

Nino Haratischwili

WydawcaOtwarte
Miejsce wydaniaKraków
Rok wydania2022
EAN (ISBN)9788381352277
Opis w Katalogu Centralnym

Znakomita gruzińska prozaiczka, autorka słynnego “Ósmego życia” powraca z nową, sentymentalną, psychologiczną i jakże realistyczną powieścią o kobietach.

W centrum fabularnym powieści znajdują się losy czterech przyjaciółek z Tbilisi. Wspólnie spędzone dzieciństwo i okres dojrzewania w gruzińskiej stolicy na zawsze emocjonalnie połączyło kobiety, niezależnie od ich aktualnego miejsca zamieszkania. Spotkanie po latach wywołuje w nich lawinę wspomnień, które są umiejętnie rekonstruowane przez narratorkę. Poznajemy cztery bardzo kobiece historie – pełne zawirowań, nieprzepracowanych traum, błędów, katastrof. Indywidualne losy pokazane są na tle dynamicznych wydarzeń społeczno-politycznych. Autorka bowiem z wyczuciem i brutalną szczerością ilustruje dzieje Gruzji po rozpadzie Związku Radzieckiego.

Miłośników twórczości Nino Haratischwili nie trzeba przekonywać, że jest to autorka doskonale operująca słowem i obrazem. Jej nowa książka, choć może nie tak doskonała, jak “Ósme życie”, po raz kolejny dowodzi niezwykłych umiejętności. Narracja retrospektywna, przenikająca się z opisami współczesnymi, prowadzona jest w sposób naturalny i bardzo przekonujący. Mimo niejednoznacznej konstrukcji, książka pochłania i doskonale się ją czyta.

Chociaż jest to powieść o kobietach czy dziewczętach i ich przyjaźni, to mechanizmy psychologiczne i emocjonalne zaprezentowane przez autorkę mają charakter uniwersalny. Jest to po prostu dobra powieść, po którą mogą sięgnąć wszyscy miłośnicy prozy.