Krótka historia jednego zdjęcia

Krótka historia jednego zdjęcia

Jakub Kuza

WydawcaSpołeczny Instytut Wydawniczy Znak
Miejsce wydaniaKraków
Rok wydania2019
EAN (ISBN)9788324058655
Opis w Katalogu Centralnym

“1941, pokaz gimnastyczny nazistowskiej organizacji Bund Deutcher Mädel  (Związek Dziewcząt Niemieckich), zrzeszającej obowiązkowo nastolatki w wieku od dziesięciu do osiemnastu lat (starsze mogły pozostać w sekcji Wiara i Piękno). Głównym zadaniem BDM jest fizyczne i duchowe wychowanie dziewcząt według narodowosocjalistycznych ideałów do roli idealnej żony, matki i gospodyni domowej. Pierwsze przykazanie BDM brzmi: “Twoje ciało należy do twojego narodu, ponieważ to jemu zawdzięczasz jego istnienie”. Na młode dziewczyny wywierany jest silny nacisk, aby jak najszybciej “dały dziecko Führerowi”, nawet niekoniecznie z małżeńskiego związku (co w filmie Europa, Europa pokaże później Agnieszka Holland). Podczas jednego tylko zjazdu NSDAP w Norymberdze (w roku 1936) w ciążę zaszło dziewięćset jego młodych uczestniczek.”

Każde zdjęcie i historia w tej książce zaskoczą was i zmuszą do myślenia. Traficie tu na mniej lub bardziej znane wydarzenia i postaci, zobaczycie je z zupełnie innej strony. Zajrzycie na drugi i trzeci plan zdjęcia, by odkryć, że nieświadomy fotograf był świadkiem niezwykłego zdarzenia lub uwiecznił osobę, która po latach zmieniła świat.

Choćby to zdjęcie z okładki… Rozbawiony tłum na ulicach Nowego Jorku. Widać, że mężczyźni świetnie się bawią. Tymczasem na gzymsie wieżowca stoi samobójca. Kim jest i dlaczego atmosfera na ulicy jest tak radosna, skoro za chwilę może skoczyć człowiek?

To książka dla ciekawych świata, którzy chcą zobaczyć więcej, niż widać na pierwszy rzut oka.