Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości

Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości

Agata Romaniuk

WydawcaWydawnictwo Poznańskie
Miejsce wydaniaPoznań
Rok wydania2022
EAN (ISBN)9788367324977
Opis w Katalogu Centralnym

Książka autorstwa znanej reporterki i socjolożki to zbiór opowieści o miłości. Próżno tu jednak szukać pięknych bohaterów, jak z żurnala, romantycznych randek przy zachodzie słońca czy pełnych uniesień happy endów. Historie przedstawione przez autorkę pokazują co najwyżej wagę emocjonalnych relacji – niezależnie od wieku i okoliczności.

Jedenaście reporterskich nowel, które składają się na książkę, łączą dwa motywy: miłość i późny wiek. Idea stojąca za taką koncepcją jest banalnie czytelna: nigdy nie jest za późno na miłość. Doświadczona reporterka pokazuje jednak w swojej książce coś znacznie więcej, kompilując opowieści romantyczne z tragicznymi, zabawne z wynaturzonymi. Historie par (i jednego trójkąta), które połączyły się w starszym wieku, są zróżnicowane i niejednoznaczne. Autorka nie tylko rekonstruuje dzieje poszczególnych miłości, lecz także osadza je – jak przystało na socjolożkę – w szerokim kontekście społecznym, dochodząc niekiedy do zaskakujących wniosków. Wydaje się bowiem, że można postawić znak równości między miłością dojrzałą, a nastoletnią. Coś dziwnego jednak dzieje się pomiędzy – rutyna codzienności napawa ludzi pragmatyzmem, realizmem i niechęcią wobec jakichkolwiek eksperymentów.

To tylko jedna z możliwości interpretacyjnych, które daje nam książka Agaty Romaniuk – rzeczowe, interesujące i doskonale opisane historie uczą wiele o kondycji życia emocjonalnego człowieka. Uczą także o dojrzałości – nie tyle wyrażanej wiekiem i zasobem doświadczeń, ile wewnętrznej, wypracowanej w toku wieloletniej pracy nad sobą.

Książka jest świetnie napisana, choć – sądząc po recenzjach opublikowanych w Internecie – niektórych czytelników rażą zbyt dosadne niekiedy opisy fizycznej strony miłości. Jest to pozycja realistyczna – niektórych skłoni do refleksji, innych – będzie napawać optymizmem. Przyjemność z czytania znajdą tu jednak wszyscy fascynaci reportażu literackiego.