Max Verstappen: nowy król Formuły 1. Nieautoryzowana biografia

Max Verstappen: nowy król Formuły 1. Nieautoryzowana biografia

André Hoogeboom

WydawcaZnak Koncept
Miejsce wydaniaKraków
Rok wydania2023
EAN (ISBN)9788324087044
Opis w Katalogu Centralnym

Nieautoryzowana biografia Maxa Verstappena to pierwsza literacka możliwość spotkania z tym wybitnym kierowcą zaoferowana polskim czytelnikom. Można spokojnie założyć, że nie ostatnia, gdyż młody Holender bije wszelkie rekordy i – jak pokazują obserwacje zmagań bolidów – nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. 

Jest to bez wątpienia ciekawa opowieść o zdeterminowanym i skoncentrowanym na celu sportowcu, który od najmłodszych lat doskonale wiedział, czego chce. Gdyby jednak na chwilę zapomniał – w sukurs przychodził surowy i wymagający ojciec, również będący kierowcą.

Książka jest napisana przez fana i wielbiciela Maxa, co widać niemal na każdej stronie. Trudno więc liczyć na obiektywizm w ocenie osobowości czy zachowań Mistrza.  Mimo zaangażowania autora, nie udało mu się uniknąć faktograficznych błędów, które drażnią zagorzałych kibiców Formuły 1. Błędy te jednak mają charakter kontekstowy – dotyczą innych kierowców, historii królowej motosportu itp. Na niekorzyść polskojęzycznej publikacji działa także bardzo kiepsko wykonana redakcja. Literówki, błędne odmiany itp. zaburzają nieco lekturę.

Mimo wszystko jest to pozycja godna polecenia. Osobom niezainteresowanym Formułą pozwoli poznać absolutnie wyjątkowego przedstawiciela środowiska, wejść nieco głębiej w zaplecze sportu. Fanom zaś pomoże usystematyzować pewne informacje i wypełni luki pozostawione chociażby przez serial “Drive to Survive”.