Miasto zwane samotnością. O Nowym Jorku i artystach osobnych

Miasto zwane samotnością. O Nowym Jorku i artystach osobnych

Olivia Laing

WydawcaWydawnictwo Czarne
Miejsce wydaniaWołowiec
Rok wydania2023
EAN (ISBN) 9788381916226
Opis w Katalogu Centralnym

Pierwsza na polskim rynku książka wielokrotnie nagradzanej brytyjskiej dziennikarki to kolejna w jej dorobku wyprawa w świat artystów. Miejscem docelowym staje się w tym przypadku Nowy Jork, tytułowe miasto pełne samotności i jedno z centrów amerykańskiej kultury. Punktem wyjścia rozważań autorki staje się jej osobiste doświadczenie samotności i wyobcowania w jednej z najbardziej wyjątkowych metropolii świata. Podąża więc tym tropem i rekonstruuje losy szeregu znanych nowojorskich artystów, w dziełach których przewija się motyw wyobcowania, wykluczenia osamotnienia. Warto przy tym podkreślić, że autorka nie daje rozróżnienia między tymi zjawiskami. Traktuje je raczej jako naturalną opozycję do “bycia integralną częścią” społeczeństwa.

Wśród bohaterów książki znajdziemy Edwarda Hoppera, Andy’ego Warhola, Davida Wojnarowicza, Billie Holiday i innych artystów – tyleż wyjątkowych, ile odmiennych.

Książka jest ciekawa pod względem doboru tematyki, umiejętnego żonglowania wątkami, elementami opisu przestrzeni, jednak socjologicznie czy wręcz psychologicznie pozostawia pewien niedosyt.