Piękna rupieciarnia

Piękna rupieciarnia

Bohumil Hrabal, tłum. Aleksander Kaczorowski i Jan Stachowski

WydawcaWydawnictwo Czarne
Miejsce wydaniaWołowiec
Rok wydania2019
EAN (ISBN)9788380497870
Opis w Katalogu Centralnym

“Któregoś razu w Zurychu wpadłem na pomysł, by pokłonić się kolebce dada. Stałem więc na Spielgasse 1 z Michelinem otwartym na stronie 133, gdzie stoi jak byk, że Cabaret Voltaire powstał przy ulicy Spielgasse 1, czyli w domu, z którego chwilę wcześniej przegoniła mnie dozorczyni, bo szedłem ciemnym korytarzem z wyciągniętymi przed siebie rękoma i na końcu korytarza dotknąłem czegoś wilgotnego… i to była twarz tej dozorczyni, która wybiegła za mną z wrzaskiem, że wybrudziłem jej świeżo umytą podłogę”.

Bohumil Hrabal to pisarz legenda, niedościgniony gawędziarz, mistyk codzienności i – o czym mało kto wie – mistrz kamuflażu. W swoim pisarstwie stworzył galerię niezwykłych postaci, w których on sam wydaje się odbijać niczym w zwierciadle. Czyż bowiem spod rozgadania stryjka Pepiego, szaleństwa czułego barbarzyńcy Boudnika lub niedojrzałości kelnera Jana Dziecięcia nie wyziera twarz samego Hrabala?

Pięknej rupieciarni pisarz wreszcie opowiada o sobie bezpośrednio. W zebranych tu esejach, wywiadach, relacjach z podróży i listach poznajemy Hrabala filozofa, człowieka zafascynowanego sztuką, autoironicznego i krytycznego intelektualistę. Praskiego „pana doktora”, spędzającego czas w towarzystwie Pounda, Schopenhauera, Eliota i Pollocka. To także zapis pięknego zdziwienia światem i głos epoki, która skończyła się na bruku, pod oknami szpitala na Bulovce wraz z samobójczą śmiercią pisarza.