Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz. Autobiografia

Przyjaciele, kochankowie i ta Wielka Straszna Rzecz. Autobiografia

Matthew Perry

WydawcaWydawnictwo WAB
Miejsce wydaniaWarszawa
Rok wydania2022
EAN (ISBN)9788383182070
Opis w Katalogu Centralnym

Autorem książki jest aktor znany z kultowego serialu “Przyjaciele”. Dlatego też nie ma nic dziwnego w tym, że publikacja stała się bestsellerem w Stanach Zjednoczonych i nie trzeba jej rekomendować miłośnikom przygód sześciorga nowojorczyków.

I chociaż jest to autobiografia, to nie jest to anegdotyczna opowieść o kręceniu najlepszego serialu komediowego wszech czasów. Jest to bowiem zbiór gorzkich, smutnych, autodestrukcyjnych wspomnień człowieka, który przez większość swojego życia zmagał się z alkoholizmem i narkomanią.

Matthew Perry – jak sam przyznaje w wywiadach – napisał tę książkę dla osób walczących z nałogami. Szczerze i bez upiększania pokazuje historię swoich uzależnień, która sięga korzeniami wczesnej młodości. Alkohol i narkotyki kładą się cieniem na wszystkich jego wspomnieniach – dotyczących zarówno kariery filmowej, jak i prywatnego życia. Autor pokazuje drogę, która doprowadziła go niemal do śmierci, a jednocześnie – do wielkiej sławy, popularności i pieniędzy. Uniwersalizm mechanizmów uzależnień, które Perry uczciwie rekonstruuje, nie podejmując próby usprawiedliwiania się, ma dać innym możliwość zrozumienia, że alkoholizm i narkomania to choroby, z którymi należy walczyć.

Mimo trudnej tematyki, książkę czyta się dobrze. Znajdziemy tu kilka anegdotek z planu serialu “Przyjaciele”, jednak stanowić one będą jedynie krótkie przerywniki. Ta niełatwa, smutna autobiografia jest pozycją wartą przeczytania.