Quarks, elephants & pierogi. Poland in 100 words

Mikołaj Gliński, Matthew Davies, Adam Żuławski, Ilustrator - Magdalena Burdzyńska

WydawcaAdam Mickiewicz Institute
Miejsce wydaniaWarszawa
Rok wydania2018
EAN (ISBN)9788360263556
Opis w Katalogu Centralnym

Jakie korzyści niesie lektura lingwistycznego przewodnika po Polsce czytelnikowi, który zna – przynajmniej teoretycznie – swój kraj od podszewki? Z pewnością spojrzenie z dystansu. Autorzy publikacji zadbali o różnorodność haseł, które trafnie oddają specyfikę naszego narodu. Są słowa symbole (mazurek, solidarność) oraz te używane na co dzień (filiżanka, ziemniak). Słowa dla rzeczy odkrytych przez Polaków, które zrobiły międzynarodową karierę oraz zapożyczone, trwale zrośnięte z naszą rzeczywistością (bohater). Jedne pretendują do miana sportu narodowego (nie, nie chodzi o narzekanie, ale o imieniny), inne wymagają gimnastyki języka (źdźbło). Mają różną temperaturę (miłość, żal, poniedziałek) oraz intonację (proszę, cześć, apsik).

Publikacja Culture.pl to powtórka z lekcji historii i sprawdzian wiedzy o współczesności. Opowieść o sztuce, nauce, kuchni i emocjach oraz o języku, który nie tylko nazywa rzeczywistość, lecz także ją tworzy. Napisana trochę na poważnie, trochę z przymrużeniem oka. Została doceniona przez Polskie Towarzystwo Wydawców Książek, które podczas Warszawskich Targów Książki w maju 2019 roku ogłosiło ją jedną z Najpiękniejszych Książek Roku. /Agnieszka Warnke, culture.pl/