Uciekaj

Uciekaj

Zygmunt Miłoszewski

WydawcaWydawnictwo WAB
Miejsce wydaniaWarszawa
Rok wydania2022
EAN (ISBN)9788383182513
Opis w Katalogu Centralnym

Autor, którego nie trzeba przedstawiać żadnemu miłośnikowi polskiej powieści sensacyjnej, decyduje się na zainicjowanie serii fantastycznej dla młodzieży “Hydropolis”. Wykreowany podwodny świat pełen tajemnic i zakazów, dorastanie w warunkach ograniczeń stanowią dla autora pretekst do promowania idei wolności osobistej i tolerancji.

Miłoszewski tworzy futurystyczną rzeczywistość, w której podwodnym światem rządzi system nakazów i zakazów, służący pozornie bezpieczeństwu obywateli. Spoiwem spajającym funkcjonowanie systemu Hydropolis jest podsycany przez decydentów wszechobecny strach przed utonięciem. Opowieści o tragicznych śmierciach uzasadniają permanentną obserwację i indoktrynację społeczeństwa.W takiej rzeczywistości funkcjonuje główny bohater i narrator opowieści – jedenastoletni Elek. Jego przygody rozpoczynają się w momencie, w którym dzięki siostrze dostrzega rysę w systemie podwodnych kolonii.

Książka wciąga. Miłoszewski potrafi konstruować intrygi, wkomponowywać suspensy, prowadzić czytelnika przez zawiłości futurystycznego świata. Ciekawa jest także postać głównego bohatera i realistycznie przedstawione niuanse dojrzewania. Bohater nie stroni od wulgarnego języka, który chwilami może razić.

Propozycja Miłoszewskiego jest w pewnym sensie książką dydaktyzującą, liberalizującą, która doskonale wpisuje się w promowane przez autora idee.