Wiatrołomy

Wiatrołomy

Robert Małecki

WydawcaWydawnictwo Literackie
Miejsce wydaniaKraków
Rok wydania2022
EAN (ISBN)9788308076798
Opis w Katalogu Centralnym

Uznany twórca kryminałów zmienia wydawnictwo i inauguruje nową serię monumentalną powieścią “Wiatrołomy”. Para bohaterów – policjantów z Archiwum X otwiera po latach niewyjaśnioną sprawę porwania. A to wszystko na – jak zwykle u Małeckiego – szerokim tle obyczajowym.

Centrum fabularne powieści stanowi porwanie dwumiesięcznego Filipka w 1992 roku. Po wielu latach niewyjaśnioną sprawę otwiera na nowo policyjne Archiwum X. Drobiazgowe śledztwo, z trudem prowadzone wśród ludzi, którzy nie zawsze pamiętają wydarzenia sprzed przeszło trzydziestu lat, otwiera szereg wątków i pozwala pokazać różne środowiska społeczne Grudziądza. Wydaje się, że ten aspekt nowej książki Małeckiego jest najbardziej wartościowy. Pokazuje on bowiem w wiarygodny sposób, jak trudne są dochodzenia prowadzone przez policyjne Archiwum X i jak wielki sukces stanowią rozwiązywane przez nich zagadki.

Chociaż sama zagadka kryminalna jest ciekawa i wciągająca, to Małecki rozbudowuje ją o szereg wątków i motywów pobocznych. Dominującą rolę odgrywają tu postaci głównych bohaterów – dochodzeniowców z dotkliwą przeszłością. Traumy, nałogi i ułomności charakterologiczne nie są obce ani Marii Herman, ani Olgierdowi Borewiczowi. Ta dysfunkcyjna para komisarzy walczy z przeszłością własną i porwanego Filipka w sposób zdeterminowany i pełen poświęcenia.

Miłośników prozy Małeckiego zapewne nie trzeba zachęcać do sięgnięcia po jego nową książkę. Osoby, które chcą zacząć swoją przygodę z jego kryminałami zaś należy ostrzec, że są to rozbudowane, monumentalne opowieści, które wymagają skupienia, ale czytają się dobrze i potrafią zaskoczyć.