Zakochaliśmy się w nadziei

Zakochaliśmy się w nadziei

Lancali (Lou-Andrea Callewaert)

WydawcaWe Need Ya
Miejsce wydaniaPoznań
Rok wydania2023
EAN (ISBN)9788367727938
Opis w Katalogu Centralnym

Debiutancka książka młodej Francuzki, mieszkającej i tworzącej w Stanach Zjednoczonych. Jest to – zgodnie z zamysłem wydawcy – propozycja dla starszej młodzieży, jednak bardziej zainteresuje ona dorosłych. Nie jest to bowiem powieść łatwa – zarówno pod względem treści, jak i języka, którym jest napisana. Nadmierna, niekiedy nienaturalna poetyzacja, która choć ma swoje uzasadnienie w treści, to może nieco utrudniać lekturę.

Kanwę fabularną książki stanowią przeżycia młodych ludzi, którzy przebywają w szpitalu i są obarczeni ciężkimi, niekiedy nieuleczalnymi chorobami. Na tym jednak nie kończy się ekstremalna koncepcja autorki. W akcję wplata ona bowiem problemy dojrzewania, zaburzenia natury psychicznej i nawet samobójstwo. Nagromadzenie tragicznych wątków, połączone z sentymentalnym ujęciem tematu to sposób na wzbudzenie dużych emocji w czytelniku. Ten cel Autorce udało się osiągnąć – książka nie pozostawia obojętnym. Wzbudza ona jednak zróżnicowane uczucia i szereg kontrowersji. 

Omawiana książka stanowi ciekawe zjawisko na rynku wydawniczym, jednak nie jest to odpowiednia lektura dla pragnących odpocząć przy lekkiej powieści.