Zarażeni dźwiękiem. Rynek muzyczny w czasach sztucznej inteligencji

Stanisław Trzciński

WydawcaPWN
Miejsce wydaniaWarszawa
Rok wydania2023
EAN (ISBN)9788301230791
Opis w Katalogu Centralnym

Niezwykle aktualna publikacja kulturoznawcy, badacza i miłośnika muzyki to swoiste kompendium wiedzy na temat zależności między muzyką a dokonaniami technologicznymi tworzonymi na zasadach sztucznej inteligencji. Autor w szczegółowy, niekiedy wręcz encyklopedyczny, sposób analizuje wpływ współczesnej technologii na percepcję i proces tworzenia utworów muzycznych. Opierając się na własnych badaniach tworzy książkę interdyscyplinarną, w której poruszone zagadnienia analizowane są zarówno pod względem rynkowym, kulturowym, jak i neurologicznym.

Znajdziemy tu ciekawe opisy sposobu działania algorytmów odpowiadających za tworzenie playlist, aspekty technologiczne związane z działaniem platform streamingowych itp. Analityczna część książki stanowi jednak tylko punkt wyjścia do rozważań o charakterze kulturowym. Autor stawia bowiem pytania o rozwój rynku muzycznego, zmiany sposobu percepcji dźwięków i ogólnie wpływ technologii na współczesną kulturę. Próbuje dokonać nie tylko diagnozy, lecz także prognozy przyszłego rozwoju kultury.

Książka z pewnością zainteresuje miłośników muzyki i badaczy nowoczesnych technologii.