Projekt “Aktywny Senior” 2019

Urząd Miasta Stołecznego Warszawy wraz z Fundacją Rozwoju Kinematografii organizuje już trzecią edycję projektu “Aktywny Senior” w ramach Warszawskich Dni Seniora. Cykl obejmuje spacery varsavianistyczne, spotkanie z kombatantem oraz potańcówkę międzypokoleniową.

 Wydarzenia zorganizowane w ramach projektu łączą w sobie walory edukacyjne, kulturalne i rozrywkowe. Mimo, iż cykl skierowany jest bezpośrednio do seniorów, zainteresuje on osoby w każdym wieku. Jest to wyjątkowa okazja do przekroczenia barier międzypokoleniowych, lepszego poznania się i spędzenia miło czasu. Wśród naszych wydarzeń każdy znajdzie coś dla siebie.

 

SPACERY I SPOTKANIA VARSAVIANISTYCZNE

Uczestnicy będą mogli wziąć udział w spotkaniach i spacerach varsavianistycznych.

23 września 2019 (poniedziałek) godzina 12:00
“Niepodległościowy Żoliborz – spacer po Żoliborzu Oficerskim”
start: przed kinem “Wisła” na Placu Wilsona.

Żoliborz jest miejscem niegdyś zamieszkiwanym przez działaczy i bohaterów, walczących o niepodległość Polski. Architektura i urbanistyka tej części Warszawy, stanowi połączenie tradycji z międzywojennym dążeniem do niepodległości.

Podczas spaceru uczestnicy będą mieli niezwykłą możliwość ujrzenia innej strony Żoliborza, zobaczą gdzie mieszkali najwyżsi rangą oficerowie oraz co miała symbolizować zielona Aleja Wojska Polskiego.

25 września 2019 (środa) godzina 12:00
“Gwiaździsta Warszawa”
start: Plac Politechniki
po spacerze – spotkanie z varsavianistą w “Zaczarowanym Ogrodzie”, ul. Jazdów 3/17.

Począwszy od Politechniki Warszawskiej uczestnicy będą spacerować wzdłuż dawnej Osi Stanisławowskiej, aż po osiedle Jazdów, w którym po zakończonym spacerze odbędzie się spotkanie z Varsavianistą w “Zaczarowanym ogrodzie”. Przewodnik przedstawi genezę gwiaździstych placów Warszawy – Placu Zbawiciela, Placu Unii Lubelskiej, Placu na Rozdrożu i innych, które są pozostałością Osi Stanisławowskiej – największego XVIII-wiecznego założenia urbanistycznego.

 

26 września 2019 (czwartek) godzina 11:30
Spotkanie z kombatantem, Panem Włodzimierzem Dusiewiczem w OPS Śródmieście, ul. Świętojerska 12A.

Podczas spotkania Pan Włodzimierz przedstawi produkcję swojego autorstwa – film dokumentalny “Szesnastu”, który przybliża stalinowski proces działaczy polskiego podziemia, który odbył się w 1945 roku oraz opowie o swoich przeżyciach, wspomnieniach z tamtych czasów.

 

27 września 2019 (piątek) godzina 12:00
“Od wolnych elekcji do warszawskiego SOHO, czyli jak zmieniał się Kamionek”
start: Konkatedra Matki Boskiej Zwycięskiej

Spacery Varsavianistyczne prowadzone przez varsavianistę Piotra Hummela.

 

Link do wydarzenia poniżej:
https://www.facebook.com/events/669492666795069/

 

FINAŁ PROJEKTU – POTAŃCÓWKA MIĘDZYPOKOLENIOWA

Zwieńczeniem projektu będzie Międzypokoleniowa Potańcówka z muzyką na żywo w Chono Lulu Bistro & Bar przy ul. Mińskiej 25 w niedzielę 29 września 2019 o godzinie 17:00.

Niezwykła okazja do zabawy przy dźwiękach dawnych warszawskich melodii, które potrafią zachwycić słuchaczy w każdym wieku.

Link do wydarzenia poniżej:
https://www.facebook.com/events/524584674947790/

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny.

Cykl współorganizowany przez Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy oraz Fundację Rozwoju Kinematografii.

 

Fundacja Rozwoju Kinematografii

Fundacja Rozwoju Kinematografii powstała w 2014 roku. Organizacja prowadzi działalność kulturalną w zakresie wspierania, rozwoju i promocji kinematografii i przemysłu filmowego na terenie całej Europy. Za sprawą współpracy z wieloma instytucjami kultury, urzędami, placówkami edukacyjnymi i partnerskimi organizacjami pozarządowymi, Fundacja zrealizowała ponad 1000 wydarzeń filmowych na terenie Polski, docierając do ponad 3 000 000 odbiorców. Fundacja wspomaga rozwój różnych dziedzin sztuki filmowej, aktywną realizację kampanii na rzecz legalnego korzystania z zasobów audiowizualnych, a także pomaga w rozwoju twórców filmowych. W swoich projektach edukacyjnych łączy miłość do kina i chęć przekazania wiedzy, na temat wykorzystania filmu w różnych obszarach życia.