Dotyczy:

Filia Nr 2 – Zielona

ul. Podleśna 38
05-075 Warszawa Wesoła
tel.: 785 502 029
e-mail: wesola.f2@bibliotekawesola.pl

Przyroda lasu w Wesołej Zielonej

Już jest – niezwykły zeszyt przyrodniczy prezentujący skarby lasu w Wesołej Zielonej! Jego współautorami są wszyscy uczestnicy lipcowych spacerów Klubu Młodego Odkrywcy. Na okładce znajduje się paź żeglarz (Iphiclides podalirius), piękny motyl sfotografowany podczas ostatniego spaceru.

Latem 2021 roku odbyło się pięć spacerów przyrodniczych połączonych z warsztatami w Bibliotece w Zielonej, w których wzięły udział dzieci w wieku 7-12 lat oraz wolontariusze. Spacery prowadziła Dorota Wrońska z Fundacji Działań Lokalnych Pobliże, mgr biologii środowiskowej UW, dziennikarka popularnonaukowa, animatorka zajęć wyszkolona w Centrum Nauki Kopernik. Przewodnikiem dodatkowego, ornitologicznego spaceru był Przemysław Stolarz.

W zeszycie znajdziecie opisy i zdjęcia gatunków, które udało nam się zaobserwować podczas spacerów w Wesołej Zielonej. Gatunki zostały podzielone na grupy: grzyby – porosty, grzyby wielkoowocnikowe, drzewa i krzewy, rośliny zielne łąkowe, krzewinki i leśne rośliny zielne, bezkręgowce różne, owady rożne, motyle dzienne, motyle nocne, chrząszcze, ptaki, ssaki oraz padalec.

Zeszyt jest objęty honorowym patronatem Rady Upowszechnienia Nauki Polskiej Akademii Nauk. Wszystkie nasze zdjęcia zostały wprowadzone do bazy danych iNaturalist i zweryfikowane przez badaczy.

Publikację do druku przygotował Paweł Jackiewicz.

Publikacja jest bezpłatna. Uczestników warsztatów zapraszamy po jej odbiór w Bibliotece w Zielonej, ul. Podleśna 38.

Zeszyt powstał w ramach Budżetu Obywatelskiego Warszawy na rok 2021. Stanowi część projektu dzielnicowego “Klub Młodego Odkrywcy” (nr 1377).

Zeszyt “Przyroda lasu w Wesołej Zielonej” będzie można wypożyczyć w naszej bibliotece. Polecamy!

Zdjęcia ze spacerów przyrodniczych w Zielonej:

6 lipca 2021 r.

13 lipca 2021 r.

20 lipca 2021 r.

27 lipca 2021 r.