Biblioteka Publiczna im. Z. Łazarskiego w Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy

ul. Wiktorska 10
e-mail: dyrektor@bpmokotow.waw.pl

Skąd się wzięła moda na Mokotów?

Spacer po Górnym Mokotowie

Sto lat temu, w dwupokojowym lokalu mieszkalnym przy ulicy Rejtana 3, powstała pierwsza mokotowska filia Biblioteki Publicznej m.st. Warszawy!
Aby uczcić tę rocznicę, rozpoczynamy dla Was serię wydarzeń, która będzie trwała od lipca do listopada. Pierwszą odsłoną serii będzie letni cykl spacerów po Mokotowie ze znanymi i lubianymi przewodnikami warszawskimi ☀️ Pokażemy Wam naszą ukochaną dzielnicę, jej historię, a także kulturę. Przypomnimy literatów, bibliotekarzy oraz inne postacie, które na trwałe zapisały się w jej historii.

Już w lipcu dwa spacery poprowadzi dla Was Piotr Hummel z WAWstep – historyk, przewodnik miejski i popularyzator historii. Warszawa jest obiektem jego badań naukowych w ramach studiów doktoranckich na Uniwersytecie Warszawskim. Fascynują go przemiany społeczne i urbanistyczne XIX−wiecznego miasta, a w szczególności stosunki sąsiedzkie mieszkańców Warszawy.
Możesz dołączyć bez zapisu. Serdecznie zapraszamy! 😊

📅 10 lipca, godz. 11:00
🚶‍♂️ Skąd się wzięła moda na Mokotów? – spacer po Górnym Mokotowie
🏫 Miejsce spotkania: pod głównym wejściem do budynku SGH
🖱 https://www.facebook.com/events/464966445355298/

Współcześnie Mokotów uważany jest za jedną z najprzyjemniejszych dzielnic mieszkaniowych w Warszawie. Liczne teatry, kina, restauracje, kawiarnie i lodziarnie sprawiają, że żyje się tu prawdziwie wielkomiejsko. Prawdziwym skarbem Mokotowa jest jego przedwojenna zabudowa, tak cenna w boleśnie doświadczonej przez historię Warszawie. Wzdłuż alei Niepodległości i jej przecznic pysznią się eleganckie, modernistyczne kamienice z lat 30., będące namiastką międzywojennego luksusu. Przyglądając się mokotowskiej architekturze zastanowimy się, co wpłynęło na tak szybki i udany rozwój dzielnicy, włączonej do Warszawy niewiele ponad sto lat temu.

Podczas spaceru:
dowiemy się, skąd się wzięła moda na Mokotów,
zobaczymy, gdzie mieszkał Rudy z „Kamieni na Szaniec”,
przejdziemy się wzdłuż kamienic będących ucieleśnieniem przedwojennej nowoczesności,
przyjrzymy się planom Dzielnicy Marszałka Piłsudskiego i skonfrontujemy oczekiwania z rzeczywistością,
zobaczymy budynki SGH zachwycające swoją modernistyczną formą!

Wydarzenie realizowane we współpracy z Urzędem Dzielnicy Mokotów m.st. Warszawy.

Na jasnym tle na dole rysunek zabudowy szeregowej. Na górze z lewej tekst: lato z biblioteką. Po środku i lewej duży tekst: skąd się wzięła moda na Mokotów?. Poniżej mniejszymi tekst spacer po górnym Mokotowie; 10 lipca; godzina 11.