Czytelnia Naukowa Nr I

ul. św. Wincentego 85
e-mail: czytelnia@multibiblioteka.waw.pl

Spotkanie młodzieży z panią Hanną Budzisz w „Englertówce”

Janina Englert byłaby zachwycona, widząc salę Czytelni jej imienia wypełnioną młodzieżą!

16 maja 2024 r. uczniowie XLVI Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Czarnieckiego wzięli udział w spotkaniu w Czytelni Naukowej nr I z panią Hanną Budzisz w ramach projektu „Śladami Englertówki. Jak narodziła się pierwsza Czytelnia Naukowa w Warszawie?”. Z uwagą słuchali opowieści wnuczki Janiny Englert. Podzieliła się z młodzieżą (przyszłymi wolontariuszami) swoimi wspomnieniami dotyczącymi Babci – wybitnej bibliotekarki, która zapisała się złotymi zgłoskami na kartach historii dzięki heroizmowi podczas II wojny światowej oraz zrewolucjonizowaniu form pracy z czytelnikami.

Pani Hanna Budzisz opowiadała o bohaterskiej postawie Janiny Englert w latach okupacji Warszawy. W szczególności podkreśliła jej odwagę i determinację w ukrywaniu cennych książek z XVIII i XIX wieku (w tym pierwszych wydań tekstów literackich wybitnych autorów z różnych epok) w piwnicach sąsiadów z Pragi. Ponadto pomimo ostrzału Janina Englert konspiracyjnie udostępniała książki, dbając o to, by wiedza i kultura literacka były dostępne nawet w najtrudniejszych czasach.

Janina Englert była pierwszą kierowniczką Czytelni Naukowej nr I, pełniąc tę funkcję w latach 1934–1953. Stworzyła miejsce, które stało się ważne dla wielu pokoleń czytelników.

Katarzyna Przybysz-Mendyk (współautorka projektu; animatorka kultury, koordynatorka edukacji kulturalnej w Bibliotece) przybliżyła harmonogram projektu i zachęciła młodzież do współtworzenia strony internetowej poświęconej Janinie Englert.

Po prelekcji uczniowie obejrzeli wystawę z pamiątkami po Janinie Englert.

Spotkanie było nie tylko lekcją historii, ale również inspiracją dla młodych wolontariuszy. Pokazało, jak wielkie znaczenie ma odwaga, determinacja i pasja w dążeniu do celów, nawet w obliczu największych trudności.

Biografia Janiny Englert

Autorki projektu:
Grażyna Strzelczak-Batkowska – Zastępca Dyrektora Biblioteki Publicznej na Targówku
Katarzyna Przybysz-Mendyk – animatorka kultury, koordynatorka edukacji kulturalnej w Bibliotece

logo ministerstwo kultury

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury: EtnoPolska. Edycja 2024.

spotkanie Hanny Budzisz z uczniami XLVI Liceum Ogólnokształcącego w Czytelni Naukowej nr I