Dotyczy:

Czytelnia Naukowa Nr IV

ul. Wiktorska 10
02-587  Warszawa
tel.: 22 845 19 89
e-mail: dcn@bpmokotow.waw.pl

Spotkanie z varsavianistą Adrianem Sobieszczańskim

16 maja godz. 18:00 Wiktorska 10

Historia warszawskich kawiarni literackich, to nie gastronomiczny przegląd kawiarnianego menu. To próba pokazania historii Warszawy przez pryzmat miejsc, bez których nie mogło obyć się jej przedwojenne życie towarzyskie i literackie. To także korowód barwnych bywalców, dla których kawiarnie i gastronomiczne lokale były nałogiem.
Chociaż w powszechnej opinii zjawisko warszawskich kawiarni literackich i artystycznych utożsamia się Pikadorem i Ziemiańską, to w rzeczywistości mają one starszy rodowód, a z pierwszymi literackimi kawiarniami można było zetknąć się już w dobie romantyzmu. Zanim jednak literaci i artyści zasiedli do kawiarnianych stolików w wolnej Polsce, przewinęli się przez kawiarnie U Miki, Nadświdrzańską czy Udziałową.

W kawiarniach literackich nie powstawały wiekopomne dzieła literackie, nowatorskie projekty czy artystyczne manifesty. Kawiarnia dawał możliwość kontaktów towarzyskich, integrowała środowiska, była polem obserwacji, tu też ferowano wyroki artystyczne.

W czasie spotkania z varsavianistą Adrianem Sobieszczańskim dowiemy się między innymi:
– czy w literackich kawiarniach powstawały dzieła literackie,
– czym były stoliki zarezerwowane,
– kto był niekwestionowaną gwiazdą pogrzebu,
– do jakiej rodziny należą śledzie,
– czyja znajomość była przyjaźnią ponad rozmiarami,
– jaki był prawdziwy powód chodzenia do kawiarni
– czy codziennie picie kawy jest nałogiem.

Zapraszamy serdecznie!
📅 16 maja (wtorek)
godz. 18:00
🏫 Czytelnia Naukowa nr IV, ul. Wiktorska 10

Na czarnym tle rozrzucone są dwa zdjęcia czarnobiałe z lat dwudziestych dwudziestego wieku. Na jednym dwie panie siedzą przy stoliku zastawionym filiżankami kawy i telefonem. Na drugim gablotka ze słodyczami, a za nią fragment kawiarenki oraz kilka osób. Do tego tekst zawarty w tekście.