Dotyczy:

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 43

ul. Świętojańska 5
00-266 Warszawa
tel.: 22 826 19 03
e-mail: wyp43@biblioteka.waw.pl

Stanisław Wyspiański – młodopolski artysta totalny

W Wypożyczalni 43. przy ul. Świętojańskiej 5. od 12 lutego 2024 r. można obejrzeć wystawę pt. Stanisław Wyspiański – młodopolski artysta totalny. 
Ekspozycja przypomina o 155. rocznicy urodzin jednego z największych i najbardziej wszechstronnych polskich artystów o wręcz renesansowej skali uzdolnień.
Artysta totalny, wizjoner i geniusz – to chyba najbardziej trafne i adekwatne określenia nasuwające się przy próbie zdefiniowania tej spuścizny artystycznej i jej trwałego miejsca w kulturze polskiej i europejskiej. 

Wystawa na Świętojańskiej usiłuje pokazać Stanisława Wyspiańskiego jako poetę, twórcę teatru, dramaturga, malarza, autora polichromii, witraży, ilustratora książek, scenografa, projektanta mebli i wnętrz a nawet architekta – autora słynnego projektu zabudowy wzgórza wawelskiego. Prezentowane ilustracje dzieł przybliżyć mają fenomen i wielość zainteresowań tej niezwykłej  indywidualności twórczej.
W historii sztuki polskiej Stanisław Wyspiański jest artystą absolutnie wyjątkowym. Nie było i nie ma drugiego takiego twórcy, który dokonałby
tak wiele w tak krótkim czasie – bo w ciągu zaledwie 38 lat życia. 
Można zobaczyć kopie autoportretów, portretów dzieci i rodziny artysty, pejzaże Krakowa z nastrojowymi “Chochołami”, cykl malowanych z okna szafirowej pracowni Widoków na Kopiec Kościuszki no i oczywiście rysunki i obrazy ukochanych przez Wyspiańskiego kwiatów.
Na naszej skromnej ekspozycji są kopie witraży z najsłynniejszym  z nich – Bóg Ojciec – Stań się i fragmenty polichromii z kościoła Franciszkanów
w Krakowie. Można, także na podstawie ilustracji, zapoznać się z realizacjami projektów mebli z salonu Żeleńskich oraz ocenić jego wysiłki w sztuce dekorowania wnętrz na przykładzie świetlicy krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych.
Bibliotekarze przygotowali także dla czytelników i zawsze mile widzianych gości, wydruki wierszy i fragmentów dramatów Wyspiańskiego.
Warto sobie uprzytomnić, że mimo upływu ponad stu lat, niektóre frazy zwłaszcza z “Wesela”- weszły na stałe do naszej świadomości kulturowej
i języka potocznego. Mamy nadzieję, że ten zaproponowany wybór utworów i cytatów, choć subiektywny, zainspiruje i zachęci Państwa do intensywnej i pogłębionej lektury dzieł autora. 
Wystawie towarzyszą utwory literackie autora Wesela do których wypożyczenia i przeczytania gorąco zachęcamy.