Dotyczy:

Stawiamy na e-rozwój! Nowa e-platforma Biblioteki na Bemowie

Tego jeszcze nie było! Bemowska Biblioteka Publiczna uruchomiła e-platformę biblioteczną. Jej użytkownicy zdalnie wypożyczą e-zasoby, poczytają e-gazety, obejrzą wystawy lub też skorzystają z nauki języka obcego, warsztatów i lekcji bibliotecznych. Zapisać się można również bez wychodzenia z domu – w drodze wideo zapisu. – To niezwykle ważne, zwłaszcza w rzeczywistości pandemicznej, dlatego stawiamy na rozwój nowych usług bibliotecznych – e-usług – mówi Anna Fiszer-Nowacka, dyrektor Biblioteki.

 Rzeczywistość pandemiczna zmieniła oblicze instytucji kultury, w tym bibliotek. Spowodowała zmianę trybu działania i zorganizowanie pracy zorientowanej na rozwój e-usług. – W obecnych czasach należy stale otwierać się na nowe możliwości technologii, nowe formy komunikacji, nowe środki przekazu, zwłaszcza w kontekście pozyskania nowych użytkowników. W wyniku naszych wewnętrznych analiz, trwających od marca tego roku, wyciągnęliśmy wnioski, które spowodowały weryfikację dotychczasowego kierunku działania Biblioteki Publicznej w Dzielnicy Bemowo. Staramy się sprostać oczekiwaniom społecznym i działać w odpowiedzi na konkretne potrzeby – podkreśla dyrektor Fiszer-Nowacka. 

E-oferta na nowej e-platformie bibliotecznej http://online.bibliotekabemowo.pl/ jest skierowana do szerokiego grona odbiorców. Zawiera ciekawy program kulturalno-edukacyjny. Użytkownicy znajdą tam trzy podstawowe kafle tematyczne: e-biblioteka, e-edukacja i e-kultura. Dla niezorientowanych przygotowano przewodnik użytkowania, filmy instruktażowe w obrębie e-katalogu, listę niezbędnych pytań i odpowiedzi na nie.

Poza standardową opcją wypożyczania e-booków i e-audiobooków zrealizowano kafel e-edukacja, w którym można znaleźć lekcje biblioteczne, quizy literackie i materiały edukacyjne. Wśród e-propozycji znalazły się także warsztaty z Budżetu Obywatelskiego 2020 „Pomalujmy słowa”, „Muzykomania” czy zajęcia mydlarskie. Do kafla e-kultura przypisano słuchowiska, spektakle teatralne i e-wystawy. Na e-platformie bibliotekarze polecają również ciekawe filmy i książki. – Każdy znajdzie tu coś dla siebie – najmłodsi, młodzież oraz dorośli, ale też seniorzy. Wystarczy być zapisanym do naszej Biblioteki. Jeśli zaś nie jesteśmy, to zapraszamy do zapisu w trybie zdalnym. Nasza oferta jest całkowicie bezpłatna – podkreśla Joanna Braun, koordynator biblioteki on-line.

– Poszerzanie profilu biblioteki w zakresie działań e-oferty nie stanowi już wyzwania dla rynku bibliotecznego, a podstawę do działania. My wzorujemy się na zachodnioeuropejskich standardach, stąd też zależy nam na stworzeniu takich aktywności dla naszych Czytelników, które będą atrakcyjne i staną się odpowiedzią na ich oczekiwania – dodaje dyrektor Fiszer-Nowacka.

Działania w zakresie udostępniania oferty bibliotecznej on-line Biblioteka podejmuje już od roku, jednak w ostatnim czasie nastąpiło dynamiczne przyspieszenie. Dotychczas została stworzona aplikacja mobilna na smartfona oraz QR-Code zamiast karty bibliotecznej. Zasoby audiobooków i e-booków zostały przekonwertowane i udostępnione na e-platformie bibliotecznej. Od kwietnia działa również możliwość zdalnego zapisu – opcja potwierdzania danych w trybie wideo w oparciu o usługę Google Duo. Bez wychodzenia z domu użytkownik może wypożyczać e-zasoby biblioteczne. 

Wdrażane są programy i rozwiązania, które nie tylko poprawiają zarządzanie procesami związanymi z gromadzeniem, opracowaniem i udostępnianiem zbiorów, ale również ułatwiają dostęp do e-zbiorów i e-usług bibliotecznych. Aby nie zostawiać czytelników z przeróżnymi wątpliwościami do ich dyspozycji pozostaje linia telefoniczna pod nr.: 502 321 060. 

Zapraszamy do korzystania z e-usług:
http://online.bibliotekabemowo.pl/