Światowy Kongres Bibliotek i Informacji 2019

W Atenach trwa 85. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji IFLA WLIC 2019 (World Library and Information Congress), w którym uczestniczy ponad 3600 bibliotekarzy ze 140 krajów. W tym roku Kongres odbywa się pod hasłem “Libraries: dialogue for change”, które zachęca do dyskusji i przemyślenia roli bibliotek w napędzaniu zmian. W erze szybko zachodzących przemian technologicznych i społeczno-ekonomicznych, biblioteki powinny pozostać przestrzeniami innowacyjnymi, demokratycznymi, inkluzywnymi i otwartymi na dialog.

W Sesji Otwarcia głos zabrali m.in. Glòria Pérez-Salmerón, przewodnicząca IFLA oraz Gerald Leitner, sekretarz generalny IFLA, a także Sofia Zacharaki, minister edukacji i spraw religijnych w greckim rządzie. W swoim wystąpieniu Glòria Pérez-Salmerón nawiązała do głównego hasła tegorocznego WLIC – “Biblioteki – dialog na rzecz zmian”:

– W dialogu chodzi o wzajemną wymianę myśli i uczenie się. O możliwość słuchania i bycia wysłuchanym. O niesienie pozytywnego, dynamicznego i inspirującego przesłania. Temat ten jest bardzo bliskie mojemu własnemu motto – “Biblioteki siłą napędową zmian”. Ponieważ dialog i interakcja są niezbędne. Tak jak w każdym napędzie, pojedynczy element nie może wiele zdziałać sam. Jest jednak zupełnie inaczej, kiedy elementy współpracują ze sobą, wchodzą w interakcję, prowadzą dialog. Im więcej zaangażowanych elementów, tym silniejszy jest nasz ruch, pęd i zdolność wprowadzania zmian. Oznacza to oczywiście nowy sposób funkcjonowania – jako globalna sieć bibliotek. Aby zmienić świat, musimy być gotowi, aby zmienić siebie – nasze metody, nasze sposoby myślenia.

W części artystycznej wystąpił grecki zespół Lykeion ton Hellenidon w choreografii Sofii Spyratou. Występ był odniesieniem do kultury Grecji od Homera do czasów współczesnych.

Więcej informacji o programie:
http://react-profile.org/ebook/IFLA2019/CongressProgramme/10/

85. Światowy Kongres Bibliotek i Informacji potrwa do 30 sierpnia. W obradach Kongresu można również uczestniczyć online. Streaming najważniejszych sesji dostępny jest na kanale YouTube IFLA oraz na stronie WLIC 2019.

The International Federation of Library Associations and Institutions (Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń i Instytucji Bibliotekarskich) reprezentuje interesy bibliotek i ich użytkowników na świecie. IFLA została założona w Edynburgu w 1927 r. Należy do instytucji niezależnych, niepublicznych i niekomercyjnych. IFLA zrzesza obecnie 1700 członków ze 155 krajów z całego świata, w tym Polski, reprezentowanej przez Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich i Bibliotekę Narodową.