Tydzień Książki Elektronicznej

Książki elektroniczne, tak samo jak książki drukowane, również mają swoje święto. W dniach 4-10 marca obchodzimy Światowy Tydzień Książki Elektronicznej (Read an E-Book Week). Celem wydarzenia jest promocja i popularyzacja e-czytania. Święto zainicjowała w 2004 roku Rita Toews, kanadyjską autorkę książek dla dzieci. Wydarzenie co roku łączy autorów, wydawców i czytelników.

E-booki stały się nieodłączną częścią życia czytelników. Zwolennicy e-czytania podkreślają jego wygodę, dostępność oraz ekologiczną formę. Jednak dla osób przywiązanych do książek papierowych szelest kartek, dotyk papieru i zapach farby drukarskiej to nieodłączne elementy czytania. Innych zniechęca wciąż dość wysoka cena książek elektronicznych. Ministerstwo Finansów zapowiedziało, że wkrótce przedstawi propozycje dotyczące obniżenia stawek VAT na publikacje elektroniczne.

W zasobach Internetu można odnaleźć wiele źródeł z bezpłatnymi i legalnymi e-książkami. Bogate zbiory książek elektronicznych i dokumentów audiowizualnych udostępniane są również w bibliotekach cyfrowych.

Z okazji święta e-książki dystrybutorzy ebooków przygotowali zniżki i promocje. Biblioteki organizują również liczne spotkania i wykłady, których celem jest zwiększenie wiedzy o e-czytelnictwie i e-nauce.