Dotyczy:

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wesoła m.st. Warszawy

ul. 1 Praskiego Pułku WP 31
05-075 Warszawa-Wesoła
tel.: 22 773 40 08
fax: 22 773 40 08
e-mail: wesola@bibliotekawesola.pl

Wesoła Riksza!

Wolontariat rowerowy „Wesoła Riksza” to partnerski projekt, podczas którego wolontariusze zbudowali rikszę i przeprowadzili akcję kulturalno-animacyjną z rikszą w roli głównej. Projekt zrealizowany został wspólnie z Miejscem Aktywności Lokalnej przy Ośrodku Kultury w Wesołej. Dofinansowanie uzyskano ze środków m.st. Warszawy w ramach projektu Ochotnicy Warszawscy (partnerstwa instytucji na rzecz rozwoju wolontariatu).

W październiku oraz w listopadzie odbyły się rowerowe warsztaty dla młodzieży na terenie Ośrodka Kultury w Dzielnicy Wesoła m.st Warszawy.

Podczas pierwszych warsztatów uczyliśmy się rozróżniać wentyle rowerowe. Pompowaliśmy samodzielnie dętkę i łataliśmy dziury za pomocą specjalnych zestawów naprawczych. Zaczęliśmy budowanie rikszy, a przy okazji poznaliśmy serce roweru, tzw. suport. Przymocowaliśmy korby, przykręciliśmy tylne koło. Łańcuch został przez nas rozpięty, założony i spięty za pomocą specjalnego narzędzia, zwanego skuwaczem łańcuchowym i… zakręciliśmy naszym kołem!

Na drugim spotkaniu zbudowaliśmy kosz do rikszy. Zrobiliśmy też burzę mózgów – w jaki sposób można wykorzystać naszą rikszę. Wielka jest siła wyobraźni. Wszystkie pomysły młodzieży zostały zapisane!16 października odbyło się trzecie rowerowe spotkanie warsztatowe z cyklu „Wesoła Riksza”. Nasz pojazd odbył pierwszą podróż! Wszystko dzięki Wolontariuszkom i Wolontariuszom!

Czwarte spotkanie  zaczęliśmy od ćwiczeń integracyjnych i wzmacniających pracę zespołową. Mieliśmy też sesję poświęconą planowaniu nadchodzącej akcji animacyjnej.

Riksza jeździ już po Wesołej! Wolontariusze przetestowali ją w terenie jeżdżąc ulicami dzielnicy, rozmawiając z przechodniami o historii Wesołej, opowiadając o całym projekcie i o rikszy.

Zbudowana przez wolontariuszy riksza będzie dostępna nieodpłatnie dla wszystkich mieszkańców, którzy będą chcieli z niej skorzystać. Więcej informacji na ten temat pojawi się na stronach internetowych Biblioteki i Ośrodka Kultury. W sprawie wypożyczenia zapraszamy do kontaktu z MAL-em pod adresem: mal@domkulturywesola.net.