kwietnia

Serdecznie zapraszamy na projekcję filmu “Jak pies z kotem” oraz spotkanie z aktorką Aleksandrą Konieczną w ramach cyklu “Aktorki na Bielanach”.
Spotkanie poprowadzi Łukasz Maciejewski – krytyk filmowy i teatralny.

Aleksandra Konieczna
polska aktorka i reżyserka teatralna, laureatka Orła za pierwszoplanową rolę kobiecą w filmie “Ostatnia rodzina”.
W latach 1988–1990 była aktorką Teatru Współczesnego w Warszawie, w Teatrze Dramatycznym w Warszawie grała w latach 1990–2000 a od 2000 roku występuje w Teatrze Rozmaitości.

W 2000 podczas Festiwalu Słuchowisk Polskiego Radia w Rzeszowie została nagrodzona za rolę w słuchowisku “Dorra”, w reżyserii Adama Piszczatowskiego.

W 2006 otrzymała wyróżnienie aktorskie podczas Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej “Dwa Teatry” w Sopocie za rolę w spektaklu telewizyjnym “Skaza”, w reżyserii Marcina Wrony, opartym na dramacie Marzeny Brody o tym samym tytule.

Popularność przyniosła jej rola Honoraty w serialu “Na Wspólnej” (od 2008). Za rolę Zofii Beksińskiej w filmie “Ostatnia rodzina” (2016) otrzymała Orła za najlepszą główną rolę kobiecą oraz nagrodę za pierwszoplanową rolę kobiecą na 41. Festiwalu Filmowym w Gdyni.

Od 2017 wciela się w rolę ordynator szpitala dr Marię Kaletę w serialu “Diagnoza”. W 2017 zdobyła Grand Prix Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej “Dwa Teatry” w Sopocie za rolę w spektaklu telewizyjnym Posprzątane.

W 2018 zagrała Igę Cembrzyńską w autobiograficznym filmie Janusza Kondratiuka “Jak pies z kotem”, będącym zapisem ostatniego roku reżysera spędzonego wspólnie z bratem Andrzejem (mąż granej przez Konieczną Igi) przed jego śmiercią. Konieczna za swój występ otrzymała nagrodę za drugoplanową rolę kobiecą na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

“Jak pies z kotem”
Najnowszy film Janusza Kondratiuka, autora niezapomnianych “Dziewczyn do wzięcia”, to słodko-gorzki obraz relacji rodzinnych, dla którego inspiracją jest prawdziwa historia.

Pełna ironicznego humoru wizja nieszablonowej rodziny, z jej konfliktami i rywalizacją, niepozbawiona momentów wzruszenia i autentycznej bliskości.

Gdy starszy z braci Andrzej, nagle zachoruje, młodszy pomimo różnic i muru nieporozumień jaki przez lata wyrósł między nimi, podejmie się opieki nad potrzebującym pomocy bratem.

źródło: wikipedia, filmweb