kwietnia

Czytelnia Naukowa Nr I

ul. św. Wincentego 85
e-mail: czytelnia@multibiblioteka.waw.pl

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy zaprasza na występ Jacka Gutrego – śpiewającego autora, prowadzącego w Czytelni Naukowej nr I na Targówku cykl spotkań z poetami i bardami pt. “Czwartki poetycko-muzyczne”.

Jacek Gutry jest laureatem festiwali piosenki poetyckiej i kabaretowej,  kilkakrotnie gościł w rozgłośniach radiowych jako bohater audycji poświęconych piosence autorskiej.

Od 2013 roku, co roku występuje w Koncertach Galowych Międzynarodowego Festiwalu Bardów OPPA, odbywających się w Studiach Koncertowych Polskiego Radia w Warszawie. Jego piosenki można usłyszeć m.in. w audycjach radiowych, prezentujących piosenkę poetycką i poezję śpiewaną.

W czasie czwartkowego koncertu usłyszymy utwory Jacka Gutrego, które były nagradzane na festiwalach piosenki oraz pieśni z repertuaru znanych bardów, takich jak Bułat Okudżawa, Woody Guthrie, Leonard Cohen i Bruce Springsteen.

Jacek Gutry tworzy literacką piosenkę publicystyczną, dla której inspiracją jest aktualna rzeczywistość. Poważne tematy ubiera w satyryczno-ironiczne formy. Lubi bawić się słowem, wykorzystując wieloznaczność sformułowań i podobieństwo brzmień. W jego piosenkach dominuje błyskotliwa, nieco przewrotna, niejako edukacyjna opowieść o niezbyt doskonałym, ale pozytywnym świecie. Pan Jacek czerpie z różnych, często odległych stylów muzycznych, więc wachlarz emocji przekazywanych słuchaczom jest bardzo rozległy. W jego utworach jest jednak kilka cech niezmiennych: są to piosenki wysmakowane, bogate w pointy i – co ważne – dobrze, bo zrozumiale napisane.

Koncert poprzedzi prezentacja wierszy dwojga autorów z Grupy Poetyckiej AkantUrszuli Kociołek-Brandys i Jana Kawczyńskiego, którzy przedstawią Państwu wybrane utwory własnego autorstwa.

Spotkanie będzie realizowane w ramach projektu “Przystanek Kultura: wydarzenia kulturalne i artystyczne w Bibliotekach na Bródnie” z budżetu partycypacyjnego na rok 2019.

Zapraszamy serdecznie!

Zaproszenie na występ Jacka Gutrego