Zmiana czasu, temat-rzeka, niekończąca się dyskusja, emocje, żal (na wiosnę), a czasem radość (w październiku). Spróbujmy uporządkować argumenty za i przeciw, pochylając się nad zmianą czasu z letniego na zimowy.
Zapraszamy do dyskusji przedstawicieli Seniorów oraz Młodzieży, którzy będą mieli okazję popisać się zdolnościami retorycznymi, umiejętnością argumentowania i refleksem.
Poniżej przypominamy, czym jest debata oksfordzka i przedstawiamy obowiązujące zasady:
Debata oksfordzka to sformalizowany typ dyskusji dwóch drużyn, propozycji i opozycji, nad postawioną tezą. Propozycja broni tezy debaty, opozycja usiłuje ją obalić, w sposób kulturalny i rzeczowy, bez przerywania i używania argumentów ad personam. Liczą się konkrety, merytoryka i fakty, a nie własne opinie, ale także właściwe zachowanie, mowa ciała i kultura języka. Celem jest piękna i mądra dyskusja nad tezą, a nie siłowe przekonanie do swojej racji.
Drużyny są czteroosobowe. Debatą kieruje Marszałek, który udziela głosu, naprzemiennie, kolejnym osobom z ekipy propozycji i opozycji. Każdy z mówców ma na swoje wystąpienie kilka minut. Strony mogą zadawać pytania lub udzielać informacji.
Wszyscy uczestnicy muszą solidnie przygotować się do dyskusji, tym bardziej, że dopiero w dniu debaty, podczas losowania dowiedzą się, czy mają tezy bronić czy ją obalać. Drużyny dostają czas na przemyślenie sytuacji i wybranie najcelniejszych argumentów.
Oprócz drużyn, Marszałka i publiczności podczas debaty obecni są również: Sekretarz, który pomaga Marszałkowi (mierzy czas wystąpień i panuje nad sprzętem technicznym) oraz grono Ekspertów – jurorów, którzy oceniają obie drużyny.
Podczas naszego spotkania wysiłki drużyn ocenią Eksperci oraz publiczność, która na końcu zagłosuje przed podniesienie ręki.
Jeśli nie czujecie się na siłach, aby wziąć udział w samej dyskusji, możecie zając stanowisko Sekretarza lub Eksperta oceniającego drużyny lub zasiąść na widowni i dopingować.
Na zgłoszenia, które należy przesłać maile na adres: animatorzy@bibliotekawawer.pl, czekamy do 16 października 2023 r.
Zmiana czasu z letniego na zimowy będzie miała miejsce w nocy z soboty 28 października na niedzielę 29 października 2023 roku. Wskazówki przestawimy z godziny 3.00 na 2.00, co oznacza, że będziemy mogli spać o godzinę dłużej. Hura!
Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 25 w Falenicy
ul. Walcownicza 2
04-921 Warszawa
Telefony:
Wypożyczalnia dla dorosłych nr 25: 22 277-49-67
Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży: 22 277-49-52
e-mail: falenica@bibliotekawawer.pl