czerwca

tel.: 22 277-49-47
e-mail: anin@bibliotekawawer.pl

• dzieci

Czerwcowy Anin pulsujący zielenią i zapachem akacji to wymarzona sceneria do zanurzenia się w wyimaginowany świat poezji. Właśnie w takiej atmosferze odbędzie się doroczna impreza, znana jako Dzień Zielonego Konstantego.

Wypożyczalnia dla Dorosłych przy ul. Trawiastej 10 nosi imię Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, wielkiego piewcy anińskich czerwcowych nocy. Dlatego w sobotę 15 czerwca od 14.00 do 18.00 już po raz 27. zapraszamy wszystkich do wspólnego świętowania tego faktu. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, niezależnie od wieku: poważny wykład o jednej z najbardziej barwnych postaci polskiej literatury, romantyczna przejażdżka prawdziwą zaczarowaną dorożką, przytulny stolik w cieniu drzew, coś słodkiego, tomik poezji, koncert muzyczny, możliwość wysłuchania lub przeczytania osobiście wybranych utworów poety, poetycko-muzyczne przedstawienie teatralne, wystawa, zajęcia dla najmłodszych. Gałczyński nie jest nudny, o nie!

Przez wiele lat przekonywała nas o tym Jego córka, Kira Gałczyńska, wydobywając co roku z pamięci coraz to inne opowieści. A teraz, gdy nie ma jej z nami, pozostał nieśmiertelny czar i duch poezji. Wystarczy przyjść, posłuchać, poczytać, poczuć… : „jaśmin znowu zapachniał, wiatr znowu zalatał, noc mi w usta wpadła jak morwa; i przywarłem do ziemi, i chwyciłem się kwiatów, żeby Zeus mnie w górę nie porwał” /Noctes Aninenses/”.

Szczegółowy program imprezy:

14.00 Przywitanie gości, złożenie kwiatów pod kamieniem upamiętniającym pobyt K. I. Gałczyńskiego w Aninie

14.15 „Tańcząca Muza Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego” – wykład kustosza Piotra Prasuły z Muzeum Literatury

15.15 „Czytamy Gałczyńskiego” – uczestnicy zaprezentują ulubione wiersze Poety oraz własne dzieła przy akompaniamencie utworów muzycznych w wykonaniu uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I Stopnia nr 3 im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie

16.15 „Wycieczka do Świdra” koncert zespołu TR-AKTOR inspirowany twórczością K. I. Gałczyńskiego

14.00-18.00

Warsztaty plastyczne dla dzieci na kanwie wierszy Poety

Kiermasz książek

Wystawa przybliżająca życie i twórczość K. I. Gałczyńskiego

Przejazd zabytkową dorożką anińskimi śladami Poety

Impreza odbędzie się w sobotę 15 czerwca 2024 r., w godzinach 14.00-18.00.

Wstęp wolny. Zapraszamy!

Wypożyczalnia dla Dorosłych nr 87 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego