24
stycznia
2020

Godzina rozpoczęcia :
17:30

Godzina zakończenia:
19:00

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 80

ul. Redutowa 48
01-131 Warszawa
tel.: 22 836 77 44
e-mail: w80@bpwola.waw.pl

Dla kogo ?

  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Zapraszamy na spotkanie z autorami książki “Ech, Panie Wiech!” Danutą Koper i Januszem Dziano.

Kto czyta Wiecha, ten się uśmiecha. Obszerna biografia Stefana Wiecheckiego “Wiecha” – Homera warszawskiej ulicy i warszawskiego Jęzora, jak pisał o nim Julian Tuwim. Zawierająca wiele nigdy nie publikowanych zdjęć. Wzbogacona wspaniałymi felietonami pisanymi przez autora w gwarze warszawskiej rodem z placu Kercelego, Targówka i Szmulek, komentującymi w satyryczny sposób codzienne życie przedwojennej, a później powojennej Warszawy.

O Wiechu:

“Pytano mnie, czy uważam się za współtwórcę gwary warszawskiej. Współtwórca to za duże słowo. Starałem się zawsze wiernie ją tylko odtworzyć”.

Stefan Wiechecki WIECH, najbardziej warszawski z warszawskich pisarzy, którego czytali i poważali najwybitniejsi Polacy: kardynał Stefan Wyszyński, Józef Beck, Stefan Starzyński, Stefan Żeromski…, a wielcy koledzy po piórze szczerze szanowali i porównywali do wybitnych postaci.

“Wiech to gentleman, szalenie dowcipny, nigdy jadowity, często wzruszający. Jego felietony są wynikiem obserwacji bardzo uważnej pracy w swoim rodzaju, całkiem twórczej i na wskroś oryginalnej” – uważała Maria Pawlikowska-Jasnorzewska.

“Wiech to stanowczo niedoceniony pisarz pierwszej klasy, który zdołał opisać bodaj tysiąc razy pijaństwo i mordobicie, za każdym razem inaczej” – pisał o Wiechu wybitny poeta Jan Lechoń.

Marek Hłasko w swoich “Pięknych dwudziestoletnich” zastanawiał się: “mimo, że jestem warszawiakiem urodzonym na Powiślu – nie rozumiem: czy Warszawa mówi tak, jak pisze Wiech; czy też Wiech pisze tak, jak mówi Warszawa”.

Choromański pisał nawet: “Uważam Wiecha za jednego z najlepszych polskich pisarzy współczesnych”.

Juliusz Kaden-Bandrowski – Plaut naszej współczesnej Warszawy.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 80

ul. Redutowa 48
01-131 Warszawa
tel.: 22 836 77 44
e-mail: w80@bpwola.waw.pl