maja

Wypożyczalnia dla dzieci i młodzieży: 22 277-49-52
e-mail: falenica@bibliotekawawer.pl

• dzieci

W drugi majowy weekend w Kulturotece w Falenicy przy ul. Walcowniczej 2 odbędzie się Festiwal Literacki „Umagicznienie” czyli ogólnopolska impreza dla miłośników fantastyki, kaligrafii i dawnego rzemiosła.

Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych na fantastyczne spotkania, pokazy, warsztaty i animacje przygotowane między innymi przez ekspertów
ze Stowarzyszenia Miłośników Śródziemia „Ennorath”, Warszawskiego Domu Kaligrafii, Semper Fidelis Res Publicae, Piórem i Pazurem
oraz Academy International Wawer.

Podczas festiwalu porozmawiamy z pisarzem Michałem Gołkowskim, bajarzem Szymonem Góralczykiem, kompozytorem Pawłem Pudło, blogerem i recenzentem Rafałem Hetmanem, filmowcami Jakubem Nurzyńskim i Brunonem Hawrylukiem oraz Marcinem Przewoźniakiem, autorem książek dla młodzieży. Poznamy finalistów V Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego. Mistrzowie kaligrafii zasiadający w Jury konkursowym, w składzie Barbara Galińska, Joanna Zakrzewska, Zuzanna Chróścik oraz Krzysztof Woźniak i Adam Poręba, poprowadzą również warsztaty kaligraficzne o zróżnicowanej tematyce.

Częścią imprezy będzie wystawa ręcznie wykonanych ksiąg z międzynarodowej akcji „Przepisujemy Tolkiena”, w której udział wzięło około 13 tysięcy osób z całej Polski i zagranicy.

Festiwal Literacki „Umagicznienie” został objęty Patronatem Medialnym przez „Nową Fantastykę”, a Mecenasem wydarzenia jest Skoda Cichy-Zasada Warszawa Wawer, za co bardzo dziękujemy!

Wstęp na wszystkie wydarzenia jest bezpłatny, na warsztaty obowiązują zapisy pod adresem: animatorzy@bibliotekawawer.pl

Prezentujemy szczegółowy program wydarzenia:

sobota, 7 maja 2022 r.:
spotkania:
15.00 spotkanie z pisarzem Michałem Gołkowskim: rozmowa o wspólnych motywach w zagranicznej i polskiej literaturze historycznej i fantasy
16.30 spotkanie z bajarzem Szymonem Góralczykiem: związki mitów nordyckich i fińskiego eposu narodowego Kalevala z twórczością J.R.R. Tolkiena
pokazy i prelekcje:
13.00 Semper fidelis – wojownicy, rycerze, zbroje i herby w realu i w fantasy
14.00 Ile Tolkiena jest w „Harry’m Potterze”, „Grze o tron” i „Wiedźminie”?
12.00-18.00 wystawa ręcznie wykonanych ksiąg z międzynarodowej akcji „Przepisujemy Tolkiena”
warsztaty:
12.00 polska wersja run J.R.R. Tolkiena dla najmłodszych
12.00 „półuncjała irlandzka” – zajęcia praktyczne dla małych i dużych skrybów
13.00 języki Śródziemia: warsztat z kaligrafii Tengwaru dla młodzieży i dorosłych
13.00 tatuaż kaligraficzny dla dorosłych
13.00 pisz jak Daniel Reeve! Lekcja z twórczości kaligrafa i kartografa Śródziemia
14.30 rzemieślnicze warsztaty z wytwarzania kolczug
15.00 warsztat plastyczny dla dzieci – tworzenie postaci fantasy na podstawie „Hobbita”
16.00 rzemieślnicze warsztaty z wytwarzania ksiąg
17.30 rzemieślnicze warsztaty z wytwarzania map
gry i konkursy:
12.00 konkurs wiedzy tolkienowskiej dla młodzieży i dorosłych
13.00 gra RPG dla dzieci (6-10 lat)
17.00 gra RPG dla dorosłych
18.00 finał V Ogólnopolskiego Konkursu Kaligraficznego im. Janusza Korzeniowskiego
filmy:
19.30 pokaz filmu „Pół wieku poezji później” i spotkanie twórców z publicznością
animacje:
12.00-18.00 Wioska Tolkienowska – spotkania, zabawy i wspólne foto z postaciami Tolkienowskiego Uniwersum

8 maja 2022 r.:
spotkania:
13.00 spotkanie z pisarzem Rafałem Hetmanem: „Motyw zła – polemika Sapkowskiego z Tolkienem”
17.30 spotkanie z kompozytorem, reżyserem i producentem muzycznym Pawłem Pudło: Opera fantasy „Violemi – The Slave of Delusion”
pokazy i prelekcje:
14.30 „Nowa Zelandia – wymarzona kraina Tolkiena”
15.00 „Balladyna”. Historia stara jak świat. Jak z prostej sprawy zrobić bestseller fantasy?
12.00-18.00 wystawa lapbooków „Rudy Dżil i jego pies”
warsztaty:
12.30 rzemieślnicze warsztaty z wytwarzania kolczug
13.00 warsztat językowy dla dzieci „Pofantazjuj”: samodzielne tworzenie nowych alfabetów, języków i słów
14.30 rzemieślnicze warsztaty z wytwarzania map
16.00 „Gra o Tron” – warsztatowa niespodzianka interdyscyplinarna
16.30 Herb dla każdego – zajęcia z projektowania
16.30 rzemieślnicze warsztaty z wytwarzania ksiąg
gry i konkursy:
12.00 finał konkursu na lapbook na podstawie opowiadania J.R.R. Tolkiena „Rudy Dżil i jego pies”
15.00 rodzinna gra plenerowa „Powiernik Pierścienia”
17.00 konkurs wiedzy tolkienowskiej dla młodzieży i dorosłych
filmy:
19.00 Megaprodukcje fantasy – kulisy showbiznesu
animacje:

Zapraszamy do śledzenia naszych mediów społecznościowych, w których będziemy cyklicznie prezentować sylwetki naszych Gości.
Do zobaczenia w maju!

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży Nr 25 w Falenicy