11
maja
2023

Godzina rozpoczęcia :
17:30

Godzina zakończenia:
19:00

Biblioteka “Przystanek Książka” (W93, BD41)

ul. Grójecka 42
02-320 Warszawa
tel.: 22 822 38 06
e-mail: przystanek@bpochota.waw.pl

Dla kogo ?

  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Zapraszamy na spotkanie z Beatą Joanną Przedpełską, autorką wystawy MAGIA KOLORÓW. Ekspozycja prezentuje kolekcję masek oraz kompozycje w tkaninie.
11 maja (czwartek), godz. 17:30
Biblioteka “Przystanek Książka”, ul. Grójecka 42
Rozmowa z Beatą Joanną Przedpełską w PolskieRadio24

Beata Joanna Przedpełska łączy pracę dziennikarską (m. in. Polskie Radio i Telewizja, “Tygodnik Kulturalny”, “Perspektywy”, “Tygodnik Polsk””) i artystyczną. Maluje pejzaże, wykonuje maski, tkaniny artystyczne, wachlarze, plakaty i ekslibrisy. Swoje prace prezentowała dotąd na ponad 20 wystawach indywidualnych w warszawskich galeriach oraz na wielu zbiorowych w Polsce i za granicą, w tym na wystawie indywidualnej w Frederikshavn Kunstmuseum w Danii, posiadającym jeden z największych zbiorów ekslibrisów na świecie. Prezentowane w bibliotece tkaniny i maski inspirowane są m.in. sztuką i kulturą Azji. Prezentowane maski charakteryzuje niebanalna forma, bogate zdobnictwo, dowcipne grymasy mimiki, odważne kolory.

***

“Piękna maseczko, powiedz mi: kim jesteś? Tradycja tworzenia i zakładania masek znana jest na wszystkich kontynentach świata. Pod maską można ukryć prawdziwe oblicze i emocje, a także udawać kogoś, kim się nie jest. To specyficzna gra, zabawa. W Europie najbardziej znane są maski weneckie, zakładane podczas karnawałowych balów. Fascynują obrzędowe maski afrykańskie używane przez
szamanów podczas ceremonii: czasami upiorne, przerażające, odstraszające złe moce i wrogów. Tradycyjne maski koreańskie od wieków stosowane są podczas uroczystości, świąt, rytuałów, tańców i widowisk. Charakteryzują się oryginalną formą i bogatym zdobnictwem, dowcipnymi grymasami mimiki, odważnym zestawem kolorystycznym. Tajemnicze, trochę demoniczne, ale pełne uroku, wciągają widzów w specyficzny, żartobliwy dialog. Wiekową tradycję mają ekspresyjne maski, znane ze spektakli opery pekińskiej. Ściśle związane z kostiumami aktorów, pozwalają zidentyfikować charakter odtwarzanej postaci. Maski – kryje się w nich magiczna moc oraz historia, którą można spróbować odgadnąć.”
– Beata J. Przedpełska

Biblioteka “Przystanek Książka” (W93, BD41)

ul. Grójecka 42
02-320 Warszawa
tel.: 22 822 38 06
e-mail: przystanek@bpochota.waw.pl