Haft matematyczny (technika wyszywania/wyplatania różnych obrazów), jako rodzaj sztuki, po raz pierwszy pojawił się w Anglii. Angielscy tkacze wymyślili sposób przeplatania nici na wbitych w deseczki gwoździach. W rezultacie uzyskane były ażurowe koronkowe wyroby, którymi zdobiło się domy.
Haft matematyczny to obraz graficzny w szczególny sposób wykonany nićmi na kartonie lub innym twardym podłożu. Jako podło rękotyża można jeszcze użyć aksamitu (aksamitnego papieru) lub grubego papieru. Nici mogą być zwykłe, wełniane, mulina lub inne. Najlepiej użyć kolorowych jedwabnych nici lub muliny.
Na pierwszy rzut oka haft matematyczny może wydawać się niezwykle skomplikowanym do wykonania, ale naprawdę tak nie jest. Aby rozpocząć czynność wystarczy opanować tworzenie zaledwie dwóch elementów – wypełnienia narożnika i koła.
Dla rozpoczęcia wyszywania nicią potrzebujemy:
- Arkusz kartonu lub aksamitnego papieru, na którym będziemy wyszywać nasz rysunek
- Nożyczki
- Szpikulec do nakłuwania dziur w kartonie, to znacznie ułatwi i przyspieszy nam pracę
- Igła
- Nici (najlepiej – mulina, ale mogą być i inne)
- Linijka, cyrkiel, ołówek do rysowania schematów, rysunków
- Klej jest stosowany tylko w przypadku, jeśli chcesz zamienić miękką podstawę na bardziej twardą powierzchnię i do mocowania supełków; klej można wziąć każdy — PVA, silikonowy, do tapet lub “Moment”; do mocowania nici z drugiej strony można użyć zwykłej przezroczystej taśmy klejącej zamiast kleju
- Pojedynczy arkusz papieru, na którym będą wykonywane rysunki.
Wypożyczalnia dla Dorosłych, Młodzieży i Dzieci Nr 140
ul. W. A. Mozarta 1 (V piętro)
02-736 Warszawa
tel.: 22 847 77 31
e-mail: nr140@bpmokotow.waw.pl