stycznia

Wojna w Ukrainie, koronawirus, polityka.
To tylko niektóre kwestie, wokół których narosło wiele fałszywych teorii, głównie rozpowszechnianych w internecie.
Zapraszamy na spotkanie z Anną Mierzyńską, autorką książki “Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływa na nasze życie” w ramach cyklu “Otwarta głowa!”
Analityczka przyjrzała się internetowym manipulacjom siejącym nienawiść i chaos. W swojej książce odpowiada na pytania dotyczące działania rosyjskiej propagandy odnośnie wojny w Ukrainie, szerzenia nieprawdziwych informacji na temat szczepionek przeciwko koronawirusowi i powodów, dla których teorie spiskowe zyskują tak ogromną popularność.
“To przerażające, że żyjemy, nie wiedząc, czyje interesy właśnie zaspokajamy. Jednak wcale nie jesteśmy bezbronni. Zwłaszcza wtedy, gdy wiemy o tym, jak działa dezinformacja i kto za nią stoi. Książka Anny Mierzyńskiej rozwiewa złudzenia i daje narzędzia, by przeciwstawić się niszczącemu efektowi dezinformacji” – wskazuje edytor książki, Wydawnictwo Agora.
Podczas spotkania będzie możliwość zadawania pytań Autorce.
Anna Mierzyńska – analityczka mediów społecznościowych, ekspertka marketingu politycznego. Autorka książki „Efekt niszczący. Jak dezinformacja wpływ na nasze życie”, o społecznym wpływie dezinformacji. Specjalizuje się w analizie zagrożeń informacyjnych, zwłaszcza rosyjskiej dezinformacji w Polsce, fake newsów i manipulacji w sieci. Członkini Rady Programowej Fundacji Orange. Stała współpracowniczka portalu informacyjnego OKO.press.
W 2019 współpracowała z londyńskim Institute for Strategic Dialogue w projekcie monitorowania dezinformacji w mediach społecznościowych podczas kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego. Autorka rozdziału „Gdy obywatele nie ufają władzy. Popularność teorii spiskowych jako oznaka kryzysu państwa” w publikacji „Poza płaską Ziemią. Teorie spiskowe a europejscy liberałowie” wydanej przez Europejskie Forum Liberalne (2021) oraz poradnika „Dezinformacja. Jak się przed nią chronić” wydanego przez Fundację Orange w 2022 roku.
Spotkanie poprowadzi Marcin Kozłowski, dziennikarz portalu Gazeta.pl. Publikował m.in. w “Przekroju”, “Charakterach” i dzienniku “Metro”. W przeszłości zawodowo związany również z radiem i telewizją.

Biblioteka Publiczna im. Z. J. Rumla ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 (Terminal Kultury Gocław)