listopada

tel.: 22 832−23−67
fax: 22 832-23-67
e-mail: administracja@bpzoliborz.pl

Biblioteka Publiczna Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy zaprasza na spotkanie ze szczególnym gościem – Jarosławem Abramowem-Newerly, które odbędzie się 19 listopada 2019 roku w Spółdzielczym Domu Kultury WSM, przy ul. Słowackiego 19a (wejście od ulicy Próchnika).

Wstęp wolny!

Jarosław Abramow-Newerly (ur. 1933) – Jest synem pisarza Igora Newerlego i Barbary Abramow, nauczycielki i aktorki, przed wojną związanej z teatrem “Baj”. Studiował polonistykę na Uniwersytecie Warszawskim. Był jednym z założycieli Studenckiego Teatru Satyryków (STS), dla którego pisał i komponował. Jarosław Abramow-Newerly wychował się na warszawskim Żoliborzu. Swoje dzieciństwo, które przypadło na czas wojny (w chwili jej wybuchu miał sześć lat), opisał w niezwykłym tomie wspomnień “Lwy mojego podwórka” (2000). Pokazał tam okupację niemiecką z perspektywy chłopca, ciekawskiego obserwatora świata dorosłych, “strzygącego uchem” przy każdej nadarzającej się okazji. Sportretował kolegów z podwórka i ich rodziny, mieszkańców żoliborskiego osiedla – środowisko szczególne, bo w dużej mierze tworzone przez ważnych przedstawicieli warszawskiej inteligencji. Od połowy lat 80. mieszka w Warszawie i w Toronto.

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy

ul. J. Słowackiego 19 a