lutego

Biblioteka “Przystanek Książka” (W93, BD41)

ul. Grójecka 42
e-mail: przystanek@bpochota.waw.pl

Wikipedia jest często pierwszym źródłem informacji dla wielu z nas, ale co z wiarygodnością przekazywanej wiedzy? Najlepszą metodą weryfikacji treści jest dodanie informacji o źródle, dlatego w ramach kampanii #1Lib1Ref (1 bibliotekarz – 1 przypis) Okręg Mazowiecki i Oddział Warszawski Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Stowarzyszenie Wikimedia Polska wraz z Biblioteką Publiczną w Dzielnicy Ochota m.st. Warszawy “Przystanek Książka“, zapraszają na wspólne dodawanie przypisów w Wikipedii.

Podczas spotkania pod opieką doświadczonych wikipedystów i wikipedystek będziemy razem wprowadzać przypisy do istniejących już haseł Wikipedii. Nie musisz mieć żadnego doświadczenia w edytowaniu haseł – obecni na miejscu wolontariusze i wolontariuszki zapoznają Cię z jej zasadami, wytłumaczą reguły poruszania się i (przede wszystkim!) edytowania artykułów Wikipedii.

W programie:
13:00-14:00 – krótkie wprowadzenie do edytowania haseł w Wikipedii
Od 14:00 – dodawanie przypisów do haseł

Spotkanie otwarte jest dla wszystkich chętnych do współpracy z Wikipedią, nie tylko bibliotekarzy. Można przyłączyć się do wspólnego edytowania o dowolnej porze w godzinach 13:00-17:00.

Za względu na ograniczoną liczbę komputerów do dyspozycji uczestników spotkania, własny sprzęt (laptop) jest mile widziany.

#1Lib1Ref to coroczna światowa akcja, zachęcająca bibliotekarzy, aby włączyli się w tworzenie Wikipedii, dodając do haseł wirtualnej encyklopedii przypisy do wiarygodnych źródeł. Dzięki temu czytelnicy i czytelniczki z całego świata zyskają więcej zweryfikowanej i wiarygodnej wiedzy. W ramach kampanii lokalne biblioteki, wielkie i zupełnie małe, organizują wiele wydarzeń, mających na celu promowanie przedsięwzięcia. W tym roku kampania #1Lib1Ref potrwa od 15 stycznia do 5 lutego 2020 r. Zapraszamy do udziału!
Więcej informacji: https://meta.wikimedia.org/wiki/The_Wikipedia_Library/1Lib1Ref/pl.

Zachęcamy również do śledzenia wydarzenia na FB.

Kontakt: Joanna Potęga j.potega@gmail.com
Zapraszamy!

Biblioteka “Przystanek Książka” (W93, BD41)

ul. Grójecka 42