26
listopada
2022

Godzina rozpoczęcia :
13:30

Godzina zakończenia:
21:00

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 14 – “Fantasmagoria”

ul. Młynarska 35a
01-175 Warszawa
tel.: 22 632 09 86
e-mail: w14@bpwola.waw.pl

Dla kogo ?

  • młodzież
  • dorośli
Jak co roku w listopadzie zapraszamy Was na Magorkon, czyli dzień z fantastyką. 
 
Fani komiksów i rysowania będą mieli okazję stworzyć nową postać i nadać jej własny sznyt przy wsparciu Piotra Bednarczyka – polskiego ilustratora, storyboardzisty oraz autora komiksowego. Jedynym ograniczeniem jest Wasza wyobraźnia! Mamy też gratkę dla fanów audiobooków – naszym gościem będzie Wojciech Masiak. To okazja, aby poznać właściciela tego cudownego głosu i podpytać o jego warsztat lektorski. W międzyczasie zapraszamy do strefy quizów i zagadek. Dla najlepszych – literacki upominek. Nie może również zabraknąć sesji RPG, którą poprowadzi mistrz gry, Mateusz Cyc. Tym, którzy nie mogą do nas zajrzeć proponujemy spotkania online. Poznajcie grupę młodych, pełnych pasji i pomysłów pisarzy z klubu TwórcyTwórców. Posłuchajcie rozmowy o fantastyce wielokulturowej z Samborem Miką. Zostańcie na debatę w zacnym gronie, o polskiej fantastyce i jej szczególnych cechach. Będzie się działo!
 
W programie:
13.30 – 15.30 – „Projektowanie postaci w komiksie” – warsztaty z Piotrem Bednarczykiem, stacjonarne. Skierowane do młodzieży, liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy – w14@bpwola.waw.pl 
Piotr Bednarczyk – rysownik komiksów, storybordzista oraz ilustrator. Rysownik serii „Lil i Put” (scen. Maciej Kur), nagrodzonej w 2014 wyróżnieniem za komiks w duchu Janusza Christy. Rysował historie o zbóju Łamignacie (scen. Maciej Kur) do oficjalnej kontynuacji „Kajka i Kokosza. Współpracuje przy serialu animowanym Netflixa „Kajko i Kokosz” jako storyboardzista i konsultant plastyczny.
 
14.00 – 14.50 – „Fantastyka wielokulturowa” – rozmowa z Samborem Miką, autorem bloga multikulturalny.pl.
Emisja na Facebooku Fantasmagorii.
 
16.00 – 16.30 – Quizy i zagadki literackie z nagrodami książkowymi, stacjonarnie.
 
15.00 – 16.30 – „TwórcyTwórców” – wywiad online z pisarzami z klubu literackiego TT. Live na Facebooku Fantasmagorii.
Trzy lata temu powołaliśmy klub literacki „TwórcyTwórców” na wzór legendarnego Klubu Tfurcuw . Uformowały się dwie grupy, wyłonione na bazie konkursów na opowiadania, w których jury wybrało kilkadziesiąt najlepszych. Zespół TT spotyka się online kilka razy w miesiącu i pracuje nad konkursowymi tekstami. Wspólna praca jest też pretekstem do dzielenia się wiedzą oraz zdobycia lub poszerzenia umiejętności pisania kreatywnego. Organizowane są warsztaty i prelekcje z osobami zawodowo zajmującymi się literaturą fantastyczną. Niezmiennie opiekę merytoryczną zapewnia grupie Artur Olchowy, pisarz, inicjator konwentów, człowiek Fandomu. Ale najważniejsze jest to, że „Twórcy” publikują swoje opowiadania w wielu różnych antologiach, chociażby niedawno wydanych: „Tryzna”, „Wszystkie kręgi piekła”, „Taki Dziki Zachód” czy w Ogólnopolskim Magazynie Klubu Miłośników Fantastyki “Biały Kruk”. Piszą i wydają (hura!) swoje powieści.
 
17.00 – 18.00 – Wojciech Masiak – wywiad z lektorem audiobooków. Prowadzenie Maciej Skup. Premiera cyklu “Fantastyczne debiuty”. Spotkanie stacjonarne.
Lektor specjalizujący się głównie w audiobookach. Nagrywa m.in. dla StoryBox, WarBook, Genius Creations i Storytel. Współpracuje z Wydawnictwami Literate, Inanna oraz IX. Nagrywał opowiadania autorów z forum Fantastyka.pl, a w 2016 nawiązał stałą współpracę z Genius Creations oraz Storytel. Prowadzi kanał na YT o systemie gier Warhammer 40.000. W 2021 roku w pierwszej edycji konkursu “BEST AUDIO Empik Go – dla tych, którzy lubią słuchać” otrzymał nagrodę w kategorii Najlepszy Audiobook Lektorski 2020 “Pozaświaty” za interpretację książki Roberta J. Szmidta “Zwycięstwo albo śmierć. Pola dawno zapomnianych bitew”. We wrześniu 2022 roku rozpoczął współpracę z Polskim Radiem Opole jako głos oprawowy rozgłośni.
 
18.30 – 20.30 – „Czy polska fantastyka w ogóle istnieje, a jeśli tak, to co ją wyróżnia?”
Debata online na FB Fantasmagorii z udziałem Agnieszki Hałas, Tomasza Kołodziejczaka, Pawła Majki, Karoliny Fedyk, Grzegorza Czapskiego, Agnieszki Wiatrowskiej, Radosława Kota, Krzysztofa Strzałkowskiego. Prowadzenie – Artur Olchowy.
Krzysztof Strzałkowski – Burmistrz Dzielnicy Wola m.st. Warszawy, miłośnik literatury fantastycznej.
Agnieszka Hałas – z wykształcenia doktor nauk biologicznych, aktualnie tłumaczka i autorka fantastyki. Spod jej pióra wyszły: cykl powieściowy „Teatr węży”, liczne opowiadania publikowane w czasopismach i antologiach oraz zbiory opowiadań. Laureatka konkursu „Horyzonty Wyobraźni”, wyróżniona Reflektorem „Nowej Fantastyki”, nominowana do nagród: Nautilus, Nagroda Literacka im. Jerzego Żuławskiego, Nagroda im. Janusza A. Zajdla, Śląkfa.
Tomasz Kołodziejczak – pisarz, scenarzysta, wydawca, promotor kultury. Debiutował w 1985 roku. Opublikował sześć powieści i kilkadziesiąt opowiadań SF i fantasy. Tworzył też gry planszowe i komputerowe, scenariusze komiksowe, teksty publicystyczne. Wielokrotnie nominowany do nagrody im. Janusza Zajdla, zdobył ją za powieść „Kolory sztandarów”. Laureat wyróżnień za działalność wydawniczą i promotorską (m.in. nagrody im. Papcia Chmiela i nagrody im. Janusza Christy z działania na rzecz komiksu w Polsce). Do jego scenariuszy komiksowych rysowali Zbigniew Kasprzak, Mateusz Skutnik, Przemysław Trust Truściński. Od 1995 roku jest związany zawodowo z wydawnictwem Egmont, w którym m.in. prowadził pisma „Kaczor Donald”, „Witch”, „Świat Komiksu”, a od ponad dwudziestu lat kieruje imprintem „Klub Świata Komiksu”.
Paweł Majka – W 2014 roku ukazała się jego pierwsza powieść, Pokój Światów (Genius Creations). Od tamtego czasu wydał dziesięć powieści, w tym jedną wspólnie z Michałem Cetnarowskim a dwie z Radkiem Rusakiem. Wspólnie z Cezarym Zbierzchowskim prowadzi podcast „CzaPa Kulturalna” poświęcony polskiej fantastyce. Był czterokrotnie nominowany do Nagrody im. Janusza A. Zajdla. Trzykrotnie zdobył Nagrodę im. Jerzego Żuławskiego. Pokój Światów i Niebiańskie Pastwiska otrzymały nagrodę główną, zaś Wojny Przestrzeni zdobyło srebrne wyróżnienie. W 2021 roku ukazała się jego powieść historyczna, Familia.
Karolina Fedyk – autorka fikcji w dwóch językach, akademiczka i aktywistka. Absolwentka warsztatów Viable Paradise i Szkoły Ekopoetyki. Fascynuje się granicami gatunków, pozaludzkimi umysłami i historią sztuki. Prywatnie miłośniczka larpów i przyjaciółka szczurom. W 2019 roku ukazała się jej debiutancka powieść, “Skrzydła”.
Grzegorz Czapski – urodzony w 1989 roku w Siedlcach. Historyk, filolog (rusycysta), grafoman-amator co jakiś czas próbujący publikować swoje utwory, a przede wszystkim fan fantastyki wszelakiej. Założyciel siedleckiego klubu miłośników fantastyki ETC, Prezes Stowarzyszenia Klub Miłośników Fantastyki „Biały Kruk” oraz redaktor naczelny Magazynu “Biały Kruk”.
Agnieszka Wiatrowska – autorka i redaktorka książek dla dzieci oraz opowiadań fantasy i science fiction pisanych pod pseudonimem Adam Raglan. Studiowała mongolistykę i tybetologię na Uniwersytecie Warszawskim. Członek redakcji grupy wydawniczej Fantazmaty oraz klubu literackiego TwórcyTwórców.
Radosław Kot – tłumacz, redaktor i publicysta oraz działacz fandomu, związany głównie z wydawnictwem Rebis. Absolwent socjologii na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Zarówno pracę magisterską, jak i doktorat napisał w oparciu o literaturę fantastycznonaukową. Od 1980 roku zajmuje się publicystyką na temat literatury. W 1987 r. rozpoczął działalność w Klubie Miłośników Fantastyki Orbita, od 2012 w klubie Druga Era. Preferuje hard SF, obok dziedzin społecznych i pokrewnych oraz fantastyki, jego zainteresowania to koty, lotnictwo, podróże, modelarstwo, fotografia, historia marynistyczna, kolejnictwo.
Artur Olchowy – Zwierz fandomowy i emerytowany organizator konwentów.
Obecnie na głębokiej prowincji ratuje przed zapomnieniem mazurskie dziedzictwo. Autor nominowanej do Nagrody im. Zajdla „Czarownicy znad Kałuży”, ale zapowiada recydywę. Prywatnie usłużny niewolnik świnek morskich – liczy na dobrą posadę w Nowym Porządku, gdy już przejmą władzę nad światem. Nie lubi o sobie pisać w trzeciej osobie, prawda, Arturze? Prawda.
 
18.30 – 21.00 – Sesja RPG, prowadzenie Mateusz „NOE” Cyc.
Skierowana do osób w wieku 16+. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy – w14@bpwola.waw.pl
Mateusz „NOE” Cyc – Mistrz gry od 2017 roku, fanatyk fantastyki od urodzenia. Świat fantasy odkrywałem zaczynając od książek J.K. Rowling oraz Sapkowskiego, później poznałem gry komputerowe, następnie gry wyobraźni jakimi są erpegi, a w ostatnim czasie dużą część swojego czasu poświęcam również grom bitewnym związanym ze światem Sci-Fi. Hobbystycznie w wolnym czasie udzielam się artystycznie, piszę teksty oraz scenariusze. Zagramy w systemie Władcy Losu.

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 14 – “Fantasmagoria”

ul. Młynarska 35a
01-175 Warszawa
tel.: 22 632 09 86
e-mail: w14@bpwola.waw.pl