października

Biblioteka Publiczna im. Zygmunta Jana Rumla w Dzielnicy Praga-Południe m.st. Warszawy

ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24
tel.: /22/ 277 61 00
e-mail: biblioteka@bppragapd.pl

Mirosław, nazywany w książce “Mireczkiem”, nagle umiera. Jego dorosła już córka Aleksandra opowiada o swoich relacjach z ojcem, który “faktycznie raczej nie był, niż był”. O tym, jak jego alkoholizm wpłynął nie tylko na życie samego Mirosława, ale całej najbliższej rodziny. O interwencjach policji, o orzeczeniach sądowych, awanturach, o tym, jak ojciec nagle znikał i się pojawiał. I o tym, jak alkohol ostatecznie doprowadził do odejścia Mirosława już na zawsze.
Aleksandra Zbroja próbuje poznać bliżej i zrozumieć przeszłość swojego ojca, dociera do jego znajomych, osób, dzięki którym może stworzyć pełniejszy obraz “Mireczka”.
“Głęboko poruszająca autobiograficzna opowieść o śmierci rodzica, którego zabrał alkohol oraz o poszukiwaniu ojca i zrozumienia dla kataklizmu, jakim stało się jego życie, a jednocześnie dzieciństwo i młodość autorki” – tak “Mireczka…” = opisuje Wydawnictwo Agora.
“Autorka mówi głosem wszystkich osób, które są dziećmi alkoholików. Porusza temat, którego większość się wstydzi lub nie potrafi o tym mówić” – wskazuje wydawca.
To bez wątpienia jedna z najgłośniejszych książek ostatnich miesięcy. W lutym okrzyknięta Literackim Odkryciem Empiku 2021 roku, w ostatnich miesiącach nominowana do Literackiej Nagrody “Nike” i Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza.
Aleksandra Zbroja jest historyczką sztuki, absolwentką Polskiej Szkoły Reportażu, dziennikarką związaną z “Wysokimi Obcasami” i “Dużym Formatem”. W 2019 r. ukazała się napisana przez Aleksandrę Zbroję i Agnieszkę Pajączkowską książka “A co wyście myślały. Spotkania z kobietami z mazowieckich wsi”. “Mireczek..” to samodzielny debiut literacki autorki.

ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24
tel.: /22/ 277 61 00
e-mail: biblioteka@bppragapd.pl

Biblioteka Publiczna im. Z. J. Rumla ul. Jana Nowaka-Jeziorańskiego 24 (Terminal Kultury Gocław)