czerwca

tel.: 22 277-49-47
e-mail: anin@bibliotekawawer.pl

• dzieci

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m. st. Warszawy zaprasza rodziny z dziećmi i wszystkich zainteresowanych do ciekawej formy spędzenia czasu w okresie wakacyjnym.

Co roku biblioteka w Aninie zaprasza w pierwszą sobotę czerwca na obchody dnia patrona Wypożyczalni dla Dorosłych nr 87, Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. W tym roku z powodu pandemii uroczystości zostały przeniesione do internetu, ale  nie do końca zrezygnowano ze spotkania na żywo. Bibliotekarze wawerscy idąc z duchem czasu i pamiętając o zachowaniu bezpieczeństwa wychodzą z ciekawą propozycją na spędzenie wolnego czasu w okresie wakacyjnym. Proponują zagranie w mobilną grę miejską, dzięki której dzieci zapoznają się z ciekawostkami z życia Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego, jego twórczością, ale też i z innymi postaciami związanymi z Aninem, poznając historię i tajemnice tego osiedla.

Aby zagrać w grę, należy zainstalować na smartfonie lub tablecie darmową aplikację Action Track i po jej otwarciu ściągnąć kod QR do gry. Kod będzie udostępniony od 2 lipca do 31 sierpnia na stronie internetowej biblioteki: www.bibliotekawawer.pl oraz na ogrodzeniu biblioteki w Aninie przy ul. Trawiastej 10. Na osoby, które ukończą grę i zdobędą najwięcej punktów będą czekały nagrody do odebrania w ciągu dwóch tygodni w siedzibie biblioteki przy
ul. Trawiastej 10 w Aninie.

Szczegółowy opis gry:

Gra pt. „Skrzat Konstanty Borówka w Zielonym Aninie”

Gra rozpoczyna się pod biblioteką przy ul. Trawiastej 10, gdzie gracz natrafia na niezwykłą postać, która jest w tarapatach. Mały skrzat Konstanty Borówka z brodą wybrudzoną syropem potrzebuje pomocy. Musi on odnaleźć tajemniczą Zieloną Gęś, myśląc że jest to żywy ptak. I tak oto, młodzi gracze z rodzinami wybierają się w spacer po Aninie
razem z małym skrzatem.

W dotarciu do celu graczom i skrzatowi pomagają baśniowe istoty, lokalne zwierzęta i rośliny, rodem z wierszy i wspomnień K.I. Gałczyńskiego. Przybliżą one ważne i malownicze miejsca w Aninie, a także posłużą jako pretekst do przemycenia faktów i ciekawostek z życia poety.

Aby pokazać Gałczyńskiego z bardziej osobistej strony, w grze występuje wiele szczegółów, które mogą podziałać na wyobraźnię małych graczy – jak pseudonimy poety, zamiłowanie do herbaty, imiona zwierząt, własne określenia na dni tygodnia, czy dziecięce słowotwórstwo córki poety – Kiry Gałczyńskiej podczas anińskiego
okresu życia.

Opisy miejsc i odniesienia pozwolą na ukazanie Anina takiego, jakim widział je poeta z rodziną – jako sielskiego, bajkowego miejsca, idealnego do życia i tworzenia. Dzięki opowieści fabularnej, narracji w baśniowej konwencji i serii pytań, gracze poznają szczegóły życia poety (zwłaszcza podczas okresu anińskiego). Szczególny nacisk zostanie postawiony na wiersze, które tu powstały. Nie zabraknie również Zielonej Gęsi, wszak tej postaci szukają gracze. W formie zabawy przemycona zostanie także wiedza o przyrodzie, tak ważnej w twórczości Gałczyńskiego.

Organizator Gry
Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer m.st. Warszawy, ul. Trawiasta
10, Warszawa

Gra powstała dzięki dofinansowaniu projektu „Dni Zielonego Konstantego dla Wawra” z programu „Patriotyzm Jutra” realizowanego przez Muzeum Historii Polski w Warszawie. Ilustracje w grze nawiązują do komiksu „Tajemnica 13 portali”
autorstwa Moniki Rudnickiej. Komiks powstał jako część uroczystych obchodów 150 -lecia gminy Wawer

Partnerzy merytoryczni gry:
Good Games

Patroni Medialni projektu:
– portal „Wawernews.pl
– gazeta „Linia Otwocka”

Zasady gry:
1.      Gra będzie trwała od dnia 29 czerwca 2020 -31 sierpnia 2020.
2.      Aby wejść do gry potrzebny jest kod QR dostępny przy wejściu do biblioteki (w godzinach otwarcia) oraz   na stronie internetowej biblioteki i profilu facebook.
3.      Gracze, którzy przystępują do gry w godzinach otwarcia biblioteki otrzymują również mapkę z trasą.
4.      Gra jest formą zabawy, a dla jej uczestników, którzy zdobędą najwięcej punktów, przewidzieliśmy nagrody niespodzianki.
5.      Nagrody zostaną przyznane po zakończeniu wakacji, nie później niż do 5 września 2020. .
6.      Lista zwycięzców zostanie ogłoszona na stronie internetowej, profilu facebookowym do 5 września 2020 roku.

Warunki brzegowe:
Czas trwania: około 90 minut
Trasa spacerowa: ok 3,5 km (ulicami Anina)
Początek gry i zakończenie: Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wawer
m.st. Warszawy, ul. Trawiasta 10
Grupa docelowa: mieszkańcy i goście dzielnicy Wawer, w szczególności dzieci w wieku 5-12 lat z rodzicami/opiekunami
Forma gry: mobilna gra terenowa typu Pokemon Go dostępna w bezpłatnej aplikacji ActionTrack. Gra ma formę spaceru rekreacyjnego.

Wypożyczalnia dla Dorosłych nr 87 im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego

ul. Trawiasta 10