07
października
2023

Godzina rozpoczęcia :
15:00

Godzina zakończenia:
21:00

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

al. Solidarności 90
01-003 Warszawa
tel.: 22 838 37 91
e-mail: biblioteka@bpwola.waw.pl

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 32

al. Solidarności 90
01-003 Warszawa
tel.: 22 838 37 91
e-mail: w32@bpwola.waw.pl

Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 21 – “Komiksowo”

al. Solidarności 90
01-003 Warszawa
tel.: 22 838 37 91
e-mail: bd21@bpwola.waw.pl

Czytelnia Naukowa Nr III

al. Solidarności 90
01-003 Warszawa
tel.: 22 838 37 91
e-mail: c3@bpwola.waw.pl

Dla kogo ?

  • dzieci
  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

📚 Program imprezy 📚

Zapraszamy na niezwykłą podróż przez kosmos podczas tegorocznej Nocy Bibliotek.
 
 
🥁 14:00 – 14:40 – Szkoła Bębnów Brazylijskich Ritmo Bloco
Noc Bibliotek rozpoczniemy w rytmie brazylijskich bębnów! Grupa perkusyjna przeniesie nas z Parku Mirowskiego na taras przed budynkiem Biblioteki, gdzie odbędzie się żywiołowy koncert.
 
TARAS
 
🎉 15:00 – Oficjalne rozpoczęcie imprezy na tarasie
Podczas oficjalnego otwarcia zostaną wręczone nagrody zwycięzcom konkursu „Wola Odkrywania”.
Konkurs nadal trwa! Zachęcamy do udziału dzieci w wieku 7-10 lat. To wyjątkowa okazja, by wprowadzić najmłodszych  w fascynujący świat literatury popularnonaukowej. Więcej informacji: https://tinyurl.com/4yjvuua3  
 
PARTER – Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 32
 
🧠 15:30, 17:30, 19:30 – Umysł przyłapany (atrakcja Centrum Nauki Kopernik)
Jak iluzjoniści wykorzystują niedoskonałość naszych zmysłów? Czy rytm wpływa na nasze poczucie czasu? Jak eksperci od reklamy wykorzystują wiedzę o naszym umyśle? Przygotuj się na fascynujące eksperymenty i naukowe ciekawostki z nutką humoru!
 
🚀 16:30, 18:30, 20:30 – Kopernik na kółkach (atrakcja Centrum Nauki Kopernik)
Ponad 60 eksperymentów w niewielkim wózku! To doskonała okazja do samodzielnego eksperymentowania. Wystarczy podejść w dowolnym momencie i dołączyć do naukowej zabawy!
 
🎲 16:15 – Turniej „Terraformacji Marsa”
Zagraj w kultową planszówkę i zgarnij atrakcyjną wygraną! Czekamy na zgłoszenia pod adresem: zapisy@bpwola.waw.pl
 
I PIĘTRO – Biblioteka dla Dzieci i Młodzieży nr 21 – „Komiksowo”
 
🚀 15:00 – 21:00 – Kosmiczna Przygoda z Planetą Anuką– Fascynujące pokazy w planetarium (czas trwania: ok. 10 minut, seanse co 15 minut).
W programie:
 
„Drogowskazy na niebie” – co aktualnie widać na niebie? Sprawdzimy fazę Księżyca, poznamy aktualnie widoczne gwiazdozbiory i nauczymy się je rozpoznawać. Obejrzymy także wszystkie gwiazdozbiory zodiakalne, aby każdy mógł zobaczyć swój znak na nieboskłonie!
 
„Gwiezdne opowieści” – obejrzymy Słońce, Księżyc i wszystkie planety. Poznamy najciekawsze gwiazdozbiory; dowiemy się, które z nich zawsze można odnaleźć na nocnym niebie. Zobaczymy przepiękne mgławice i polecimy do środka naszej Galaktyki!
 
„Jest tam kto?” – czy istnieje życie w Kosmosie? Gdzie w Układzie Słonecznym możemy spodziewać się życia? Czy istnieją kosmici i próbują się z nami skontaktować? Podczas seansu poznamy odpowiedzi na te i wiele innych pytań związanych z zagadnieniem istnienia życia poza naszą planetą.
 
„Wyprawa na Ziemię” – podczas filmu przeniesiemy się w czasie i przestrzeni z Ziemi na Księżyc, z przyszłości do odległej przeszłości. Obejrzymy wizję bazy księżycowej, która być może za kilkadziesiąt lat powstanie na Srebrnym Globie. Zobaczymy też Ziemię podczas epoki lodowcowej – cofniemy się aż 65 milionów lat do czasów dinozaurów! Ta niesamowita wędrówka zachwyci wszystkich widzów, niezależnie od wieku!
 
– Wirtualne spacery po stacji kosmicznej w goglach VR – każdy uczestnik będzie mógł obejrzeć film prezentujący wnętrze stacji kosmicznej oraz „przejechać się” łazikiem po Księżycu. Poczuj się jak prawdziwy astronauta!
 
II piętro – III Czytelnia Naukowa
 
🔭 Obserwacja nieba przez teleskop
 
🔬 15:30 – Eksperymenty z Profesorem Kleksem. Zabawa z CO2 (gaśnica, wulkan, jojo w butelce i suchy lód). Zapraszamy dzieci w wieku 6-8 lat. Liczba miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: zapisy@bpwola.waw.pl
 
🏆 16:30 – Wręczenie nagród zwycięzcom konkursu na okładkę „O obrotach sfer niebieskich”Konkurs nadal trwa! Serdecznie zapraszamy dzieci, młodzież oraz dorosłych do wzięcia udziału. To wyjątkowa akcja, która ma na celu zachęcenie uczestników do wyrażenia swojej twórczości oraz uczczenia dokonań Mikołaja Kopernika. Więcej informacji: https://tinyurl.com/yz5azx55
 
⚗️ 17:00 i 18:00 – Międzypokoleniowe warsztaty chemiczne (prowadzenie: dr Magdalena Osial)Nauka jest niesamowita i skrywa wiele tajemnic. Na warsztatach międzypokoleniowych uczestnicy dowiedzą się, jakie właściwości posiadają różne substancje oraz poznają zjawiska zachodzące w przyrodzie. Odpowiemy na wiele pytań, a to wszystko dzięki prostym eksperymentom, które bez problemu będzie można wykonać także w domu. Zachęcamy do kontynuacji naukowej przygody i inspirujemy do zgłębiania wiedzy. Wszystko po to, aby pokazać piękno chemii i dobrze się przy tym bawić! Zajęcia skierowane do dzieci (8-12 lat) wraz z opiekunami. Liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy: zapisy@bpwola.waw.pl  
 
🌌 19:00 – Gwiazdy i Mitologia
Opowiastki o mitach ilustrowane grafikami (na podstawie „Mitologii” Parandowskiego, Kubiaka i Markowskiej). Pokażemy również, jak odczytywać i rozpoznawać gwiazdozbiory (ze szczególnym uwzględnieniem Wielkiego Wozu). Zapraszamy dzieci wraz z opiekunami.
 
📚 20:00 – Koalang. Warsztaty absurdalno-lingwistyczne
Inspirujące warsztaty bazujące na dystopijnej powieści „Paradyzja” Janusza Zajdla. Zachęcimy uczestników do samodzielnego przetłumaczenia kilku zdań z książki; porównamy je z oryginalnym znaczeniem. Czeka na Was kreatywna zabawa językiem!
 
Atrakcje stałe:
 
– Kosmiczna biblioteka – ciekawostki i zdjęcia Międzynarodowej Stacji Kosmicznej ISS. Dowiesz się, czym dokładnie jest stacja oraz kto/co się na niej znajduje!
 
– Lekcje z kosmosu – pokaz filmów o tematyce kosmicznej (polskie napisy) – dowiesz się czym jest projekt „Story time from space” oraz jak doszło do powstania „Science time videos”
 
– Gdzie ukryły się planety? – gra biblioteczna z wykorzystaniem kodów QR – odgadnij planety i wygraj nagrody!
 

Z nami odkryjecie, że nauka może być fascynująca, interaktywna i pełna niespodzianek!

Niezależnie od wieku, każdy znajdzie coś dla siebie.
Do zobaczenia w budynku Biblioteki przy al. Solidarności 90!
 

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Wola m.st. Warszawy

al. Solidarności 90
01-003 Warszawa
tel.: 22 838 37 91
e-mail: biblioteka@bpwola.waw.pl