maja

Biblioteka “Pod Skrzydłami” (W75)

ul. Grójecka 109
e-mail: podskrzydlami@bpochota.waw.pl

Mityczna stolica świata, czy kraina wielkich kontrastów, gdzie bankier z Wall Street przechodzi każdego dnia obok mieszkającego na ulicy bezdomnego? Nowy Jork nie przestaje nas fascynować i przyciągać swoją magnetyczną siłą. Czas więc wziąć plecak i zanurzyć się w ulicach betonowej dżungli, zbadać nowe terytoria i odkryć tajemnice “Wielkiego Jabłka”. I to właśnie robi autor prelekcji — doświadczony podróżnik i kulturoznawca, wędrując ponad sto trzydzieści kilometrów piechotą ulicami Nowego Jorku. Dodając do tego liczne przejazdy gigantycznym systemem metra i promami łączącymi Manhattan z innymi częściami Nowego Jorku zyskamy perspektywę i poznajemy tą wielką metropolię w wyczerpujący sposób.

9 maja (wtorek) 2023 r., godzina 17:00
Biblioteka “Pod Skrzydłami”, Grójecka 109
Wstęp wolny

Podczas prelekcji zwiedzimy Brooklyn i zobaczymy piękne zabytkowe kamienice z charakterystycznymi schodkami i oczywiście przejdziemy przez słynny Most Brooklyński. Zajrzymy do polskiej dzielnicy Greenpoint. Promem przepłyniemy na Staten Island, w ten sam sposób odwiedzimy słynną Statuę Wolności. Na Bronksie będziemy szukać zabytkowego domu słynnego pisarza — Edgara Allana Poego. Najwięcej doświadczymy jednak na Manhattanie, w samym sercu Nowego Jorku. Oczywiście pójdziemy na duży spacer do rozległego i niezwykle intrygującego Central Parku, który jest jak bajkowy las w centrum potężnej metropolii. Zajrzymy na Wall Street i do pięknego Trinity Church. Chwila zadumy czekać nas będzie przy miejscu zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 roku, gdzie dziś, w miejscu, gdzie stały bliźniacze wieże World Trade Center, znajduje się ważne miejsce pamięci. Pójdziemy na spacer Piątą Aleją, gdzie możemy zajrzeć do drogich butików i Trump Tower. Zobaczymy tętniący życiem w dzień i w nocy Times Square. Zajrzymy do legendarnego dworca Grand Central i Rockefeller Center, gdzie wjedziemy na jeden z najwyższych punktów widokowych w mieście aby zobaczyć Nowy Jork z góry! Wstąpimy także do słynnego Muzeum Sztuki Nowoczesnej MOMA, gdzie poszukamy obrazów Van Gogha i Fridy Kahlo oraz pójdziemy do genialnego Muzeum Historii Naturalnej z niesamowitymi dioramami będącymi jak okna do innych wymiarów i zobaczymy szkielety gigantycznych dinozaurów w niezwykłych ekspozycjach. Zastanowimy się także, gdzie zjeść w Nowym Jorku, aby nie zrujnować swojego budżetu! Prelekcja będzie ilustrowana autorskimi fotografiami i filmami wykonanymi w 2023 roku w Nowym Jorku.

—————

Marek Łasisz
ukończył z wyróżnieniem archeologię na Uniwersytecie Warszawskim i kulturoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pracował na wykopaliskach archeologicznych w Polsce i w Peru. Specjalizuje się w tematyce amerykanistycznej. Przewędrował większość krajów Ameryki Łacińskiej podczas samodzielnie zorganizowanych wypraw. Zawodowo zajmuje się popularyzacją wiedzy, realizując wykłady naukowe i prelekcje podróżnicze. Jest autorem artykułów naukowych i popularyzatorskich, książki “Wyspa Wielkanocna. Podróż na koniec świata” oraz powieści przygodowych stanowiących trylogię Dom wilka“.

—————

Spotkanie organizowane jest z okazji XX Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek. Wydarzenie finansowane jest ze środków Instytutu Książki.

Biblioteka “Pod Skrzydłami” (W75)

ul. Grójecka 109
e-mail: podskrzydlami@bpochota.waw.pl