czerwca

ul. św. Wincentego 85
e-mail: czytelnia@multibiblioteka.waw.pl

• dzieci

Biblioteka Publiczna w Dzielnicy Targówek m.st. Warszawy planuje po raz kolejny włączyć się do Ogólnopolskiej Akcji “Odjazdowy Bibliotekarz”, organizując 15 czerwca (sobota) rowerowy rajd bibliotekarzy, czytelników i sympatyków biblioteki ulicami Targówka.

Partnerami wydarzenia będą PGR Bródno oraz Stowarzyszenie Obrony Pozostałości Warszawy “Kolejka Marecka”, a honorowy patronat nad akcją obejmie Burmistrz Dzielnicy TargówekPan Sławomir Antonik.

Z uwagi na fakt, że znakiem rozpoznawczym akcji jest pomarańczowa koszulka, organizatorzy będą ubrani w koszulki tego koloru. Nad bezpieczeństwem i należytym porządkiem przejazdu ulicami naszej Dzielnicy czuwać będą funkcjonariusze Policji i Straży Miejskiej.

Tegoroczna trasa rajdu – około 18 km – prowadzić będzie do wybranych miejsc ważnych dla Targówka, znajdujących się na Targówku Mieszkaniowym, Nowym Bródnie i Bródnie – Podgrodziu. Mają one ukazać i przybliżyć ciekawą historię naszej Dzielnicy. Opowie o nich pan Krzysztof Gajda, varsavianista ze Stowarzyszenie Obrony Pozostałości Warszawy „Kolejka Marecka”. Podczas przejażdżki prześledzimy dzieje miejsca, w którym żyjemy – od pierwszych śladów osadnictwa, przez rozwój gospodarki rolnej i dziewiętnastowiecznego przemysłu do dwudziestolecia, ostatniej wojny i współczesności.

Odwiedzimy miejsca tak znane, jak i nieco zapomniane, odnajdziemy zabytki, opowiemy wiele zaskakujących historii, wspólnie przemierzymy szlaki pięknego i ciekawego Targówka.

Start rajdu przewidywany jest na godzinę 10:00 spod Czytelni Naukowej nr I (ul. Św. Wincentego 85). Przybycie na metę do PGR-u Bródno planowane jest na  godzinę ok. 13:00, gdzie zorganizowane zostanie dla uczestników rajdu spotkanie integracyjne przy ognisku połączone ze wspólnym pieczeniem kiełbasek. Tam również będzie przeprowadzony quiz dla najmłodszych, dotyczący wiedzy o Targówku oraz pokaz pierwszej pomocy. Odbędzie się także wolna wymiana książek – Bookcrossing.

Serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców naszej Dzielnicy – od juniora do seniora –  do udziału w akcji.

odjazdowy bibliotekarz na Targówku

Czytelnia Naukowa Nr I