24
kwietnia
2019

Godzina rozpoczęcia :
17:00

Godzina zakończenia:
18:30

Biblioteka “Pod Skrzydłami” (W75)

ul. Grójecka 109
02-120 Warszawa
tel.: 22 822 53 18
e-mail: podskrzydlami@bpochota.waw.pl

Dla kogo ?

  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Wieczory Kultur Świata ponownie w Bibliotece “Pod Skrzydłami”!
Zapraszamy na spotkanie z podróżniczką Anitą Pogorzelską, która opowie nam o podróży na Papuę, gdzie spotkała ostatnich kanibali na ziemi.

OSTATNI KANIBALE – KOROWAJOWIE I DANI, podróż na Papuę.
Zapraszamy na relację z wyprawy na Papuę Zachodnią do Korowajów, do Doliny Baliem i plemienia Dani, na końcu do odwiedzin rajskich wysepek archipelagu Raja Ampat. Korowajowie i Dani to jedni z ostatnich kanibali na ziemi.

O Korowajach świat dowiedział się niecałe 50 lat temu. Dziś dociera do nich zaledwie kilkaset osób rocznie. Podróż do nich to czterodniowy rejs łodzią, kolejne cztery dni to trek po pierwotnym lesie deszczowym; po bagnach, rzekach, w błocie, upale i wilgoci, która nie pozwala oddychać. Nagrodą jest wizyta u dwóch korowajskich rodzin. Dolina Baliem i Dani – ich zwyczaje, dla nas dość przerażające.
Raja Ampat, zasłużony odpoczynek i nurkowanie na jednej z najpiękniejszych raf świata.
To opowieść o podróży marzeń, która wcale nie miała się spełnić, a pokazała, że nigdy nie należy tracić nadziei.

ANITA POGORZELSKA
“Podróżuję od zawsze, kiedyś w marzeniach, dziś w realu. Jestem emerytowaną nauczycielką i chyba stanowię dowód na to, że nie ma rzeczy niemożliwych. Kiedyś jeździłam z biurami podróży, od kilku lat – z plecakiem, backpackersko. Każda wyprawa jest niskobudżetowa, obfituje w przygody i wzbogaca mnie o kolejne doświadczenia. Staram się zawsze dotrzeć tam, gdzie dotrzeć trudno, jak np. podczas pobytu w Yunannie nad jezioro Lugo do kobiet z plemienia Mosuo, w Nepalu do wiosek dotkniętych trzęsieniem ziemi, czy do plemion Papui Nowej Gwinei. Podróżując – fotografuję. Wierzę, że uda mi się zarazić swoją pasją innych”.

Biblioteka “Pod Skrzydłami” (W75)

ul. Grójecka 109
02-120 Warszawa
tel.: 22 822 53 18
e-mail: podskrzydlami@bpochota.waw.pl