stycznia

Czytelnia Naukowa Nr VII

ul. Świętojańska 5
e-mail: cn7@biblioteka.waw.pl

Polskie Andy – pięć lat eksploracji…. prelekcja podróżnicza dr Wojciecha Lewandowskiego z Wydziału Geografii i Studiów Regionalnych Uniwersytetu Warszawskiego, geografa (geoekologa), znawcę Andów i Ameryki Południowej. Opowieść o pięciu wyprawach w Andy zorganizowanych w latach 2005-2013 śladami polskich pionierskich ekspedycji górskich z lat 30. XX wieku, o magicznej więzi z chłopakami z tamtych lat i marzeniach, które się spełniają. Każda z wypraw była przygodą na najwyższych szczytach Ameryki Południowej. Ich bohaterami byli uczestnicy wypraw i góry Aconcagua, Mercedario, Cerro Ramada, Ojos de Salado, Tres Cruses oraz inne piękne i dumne szczyty, które na początku były wyzwaniem, a potem stały się miłością życia. Jest to też opowieść o ogromnej fascynacji Andami, nieokiełznanymi górami, gdzie hula dziki wiatr viento blanco, na powietrznych prądach szybują kondory, a po zboczach wędrują stada wigoni i gwanaco. I w końcu to historia przyjaźni, radości odkrywania i wędrówki przez pustynie i penitenty, wędrówki w stronę gór.
Autorem zdjęć jest Andrzej Piątek. Zobaczymy też film “Polskie Andy”.
Spotkanie odbędzie się 14 stycznia o godzinie 17:30 w Piwnicy pod Regałami przy ul. Świętojańskiej 5.
Zapraszamy serdecznie!

Czytelnia Naukowa Nr VII