marca

Czytelnia Naukowa Nr I

ul. św. Wincentego 85
e-mail: czytelnia@multibiblioteka.waw.pl

Od wieków właśnie roślinom  – szczególnie tym najbardziej aromatycznym, przypisywano magiczne działanie. Tak popularne rośliny jak majeranek, rozmaryn, melisa, kolendra, a nawet koper, znajdowały zastosowanie w tajemniczych czarodziejskich obrzędach. Dostrzeżono, że zioła mają lecznicze działanie i być może dlatego zaczęto wykorzystywać je również w magii.

Palenie, ucieranie nasion w moździerzu, przechowywanie w woreczkach tuż koło serca, to tylko przykładowe metody wydobywania magicznego działania ziół. Najbardziej znanym sposobem wróżek i zielarzy było przed wiekami sporządzanie naparów, które należało wypijać samemu lub podawać innym.

Najpopularniejszą z roślin, której od pokoleń przypisuje się magiczne działanie, jest bez wątpienia koper. Już starożytni wielce cenili jego właściwości. Wzmianki o mocy kopru znajdziemy w zapiskach pozostawionych przez Egipcjan. Rzymianie stosowali napar rośliny jako środek przeciwbólowy: nacierali nim bolące części ciała (szczególnie głowę).

Wykład przedstawi  Elżbieta Piskorz-Branekova – etnografka, autorka wielu książek o polskiej kulturze ludowej, uznany autorytet w dziedzinie polskiego stroju ludowego oraz jego zdobnictwa.

kwiaty

Czytelnia Naukowa Nr I