21
lutego
2020

Godzina rozpoczęcia :
17:30

Godzina zakończenia:
19:00

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 80

ul. Redutowa 48
01-131 Warszawa
tel.: 22 836 77 44
e-mail: w80@bpwola.waw.pl

Dla kogo ?

  • młodzież
  • dorośli
  • seniorzy

Nie ustępowały mężczyznom bojowością, łamały konwenanse, walczyły z bronią w ręku, a za ukochanym mężczyzną wziętym w jasyr potrafiły ruszyć aż do Stambułu.

Tak kobiety wyjątkowe, czyli “wilczyce z Dzikich Pól” – kresowe Polki z temperamentem żyjące w wieku XVI, XVII i XVIII, opisała historyk sztuki i publicystka, której tematyka dawnych Kresów Rzeczypospolitej jest bliska. 

Małżonki, dbające o gospodarstwo i wychowujące potomstwo na dzielnych wojowników, furiatki najeżdżające sąsiadów i palące ich dobytek w razie sporu o własność, ale i gorące patriotki, przed którymi drżeli Tatarzy i inni “niewierni”, bo siły ich oddziałów oraz szaleńczej odwagi doświadczyli na własnej skórze.

Takie postacie z krwi i kości opisała Joanna Puchalska na podstawie źródeł historycznych, dodając im barw i przygód, z których części szczegółów historycy tamtych czasów w swych kronikach nie przekazali. Dzięki temu lektura bywa pasjonująca, choć cnoty owych niewiast – mocno czasem wątpliwe.

Zapraszamy na spotkanie autorskie z Joanną Puchalską

Joanna Puchalska jest historykiem sztuki i publicystką związana z miesięcznikiem “wSieci Historii”. Tłumaczy z języka angielskiego literaturę piękną, biografie czy przewodniki turystyczne. Pani Joanna pisze książki, koncentrujące się głównie na tematyce historii wschodniej Polski i Kresów. Do jej publikacji należą m.in.: “Dziedziczki Soplicowa”, “Kresowi Sarmaci”, “Bo to złe kobiety były. Intrygantki i diablice”.

Wstęp wolny.
Projekt realizowany w ramach budżetu obywatelskiego.

Wydarzenie na FB

 

Wypożyczalnia dla Dorosłych i Młodzieży nr 80

ul. Redutowa 48
01-131 Warszawa
tel.: 22 836 77 44
e-mail: w80@bpwola.waw.pl